Quantcast
Par mums | VSIA LIEPĀJAS SIMFONISKAIS ORĶESTRIS

Par mums

Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) ir vecākais orķestris Baltijas valstīs. Latvijā tas aizvien ir vienīgais profesionālais orķestris ārpus galvaspilsētas.

LSO pirmsākumi meklējami 1881.gadā, kad tika dibināta pirmā Baltijas filharmonija. Pēc Otrā pasaules kara orķestra darbība tika atjaunota 1947.gadā Liepājas mūzikas vidusskolas paspārnē tās ilggadējā direktora un diriģenta Valda Vikmaņa vadībā. Jauns vēstures posms pavērās 1986. gada nogalē, kad orķestris ieguva profesionāla orķestra statusu kā patstāvīga vienība un līdz ar to kļuva par otru profesionālo simfonisko orķestri Latvijā. Šeit liels nopelns ir Laimonim Trūbam, kas vairāk kā desmit gadus stāvējis pie šī orķestra diriģenta pults. Par pirmo orķestra māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu kļuva Mihails Orehovs, kurš strādāja LSO no 1988. līdz 1991.gadam.

Nozīmīgs posms orķestra vēsturē bija laiks no 1992. līdz 2009.gadam, kad tā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents bija Imants Resnis. Viņš būtiski paplašināja orķestra darbības diapazonu. Līdztekus koncertiem Liepājā, Rīgā un citās Latvijas pilsētās LSO regulāri devies ārzemju viesturnejās. Šajā laikā ir tapuši nozīmīgi ieskaņojumi, tai skaitā arī Latvijas Radio un Televīzijā. Par būtisku tradīciju kļuvis Imanta Rešņa 1993. gadā aizsāktais Starptautiskais Pianisma zvaigžņu festivāls, kurā viesojušies ap 170 pianistu no vairāk kā 30 valstīm. Ar 2016. gadu festivāls paplašināja savas muzikālās robežas un pārtapa par Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivālu, vēl bez pianistiem piesaistot arī izcilus dziedātājus un daudzu citu instrumentu virtuozus. Krietni senāka tradīcija ir 60-os gados izveidotais koncertcikls "Liepājas vasara", kam ideja smelta orķestra pirmsākumos. Kopš 2010. gada vasaras kā simtgadīgas vasaras koncertu tradīcijas atjauninājums tas pārtapis festivālā, kas piedāvā gan simfoniskos, gan kamermūzikas koncertus.

2010.gadā LSO ieguva valsts orķestra statusu. No 2010. līdz 2017. gadam tā galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs bija Atvars Lakstīgala. Šajā laikā orķestris izveidoja ciešu sadarbību un radīja vērtīgus ieskaņojumus tādu mūzikas ierakstu namu paspārnē kā „Toccata Classics”, „Wergo” un „Odradek Records”. Kolektīvs regulāri sniedza koncertus Baltijas valstīs, kā arī ar koncertturnejām viesojās gan Ķīnā, Japānā un Indijā, gan Grieķijā, kā arī Azerbaidžānā. Valsts orķestra statusu apliecina arī LSO piedalīšanās valstiski svarīgos notikumos – jaunāko koncertzāļu atklāšanas koncertos, balvu pasniegšanas ceremonijās, nereti arī galvenajos valsts svētku koncertos, ko tiešraidē translē Latvijas Televīzija. Bez LSO piedalīšanās nav iedomājams arī ikgadējais Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts.

LSO īpašā uzmanības lokā ir Latvijas komponistu mūzika un Latvijas skaņražu daiļrades veicināšana un popularizēšana; orķestris piedalās gan pirmatskaņojumos, gan pasūtina jaundarbus, par ko arī saņemts ne mazums balvu. Pēdējo sezonu laikā publikas un speciālistu vērtējumam nodoti visi LSO ierosinātā monumentālā 12 Liepājas koncertu cikla skaņdarbi. LSO saņēmis arī vairākas Latvijas Lielās mūzikas balvas un sešas reizes kļuvis par Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas ieguvēju. Orķestris saņēmis arī citas zīmīgas balvas.

2015.gada 6. un 7. novembrī LSO ar svinīgiem atklāšanas koncertiem ieskandināja savu jauno mājvietu – koncertzāli “Lielais dzintars”. LSO Latvijas simtgades simfoniju ciklā līdz šim atskaņotas tādu latviešu komponistu kā Riharda Dubras, Imanta Kalniņa, Andra Vecumnieka un Jāņa Lūsēna simfonijas.

No 2017. – 2022. gadam orķestra galvenais diriģents ir lietuviešu maestro Gintars Rinkevičs, bet sākot ar 2022. / 2023. gada koncertsezonu par galveno diriģentu un māksliniecisko vadītāju kļūst Guntis Kuzma.

JAUNUMI