Quantcast
Oktobrī orķestris dosies Latvijas turnejā kopā ar Paulu Šūmani | VSIA LIEPĀJAS SIMFONISKAIS ORĶESTRIS

Oktobrī orķestris dosies Latvijas turnejā kopā ar Paulu Šūmani

Oktobrī Liepājas Simfoniskais orķestris kopā ar vijolnieci Paulu Šūmani dosies koncertturnejā pa Latviju, dāvājot klausītājiem mākslinieciski krāšņu programmu, kurā līdzās pasaulē ievērojamiem klasiķiem – Žanam Sibēliusam un Antonīnam Dvoržākam – atklāsies arī liepājnieka Agra Engelmaņa daiļrade.

Novērtējot mūzikas mīļotāju uzticību, kuri no visas Latvijas regulāri viesojas Liepājas Simfoniskā orķestra mājvietā koncertzālē “Lielais dzintars”, šoreiz viesos dosies pats orķestris, un sava galvenā diriģenta Gunta Kuzmas vadībā uzstāsies:

4. oktobrī pulksten 19 – Kalnu Kultūras namā;
5. oktobrī pulksten 18 – koncertzālē “Lielais dzintars”;
10. oktobrī pulksten 19 – “Ulbrokas pērlē”;
11. oktobrī pulksten 18 – Daugavpils Vienības namā;
12. oktobrī pulksten 18 – Smiltenes Kultūras centrā.

Tūres programmā skanēs somu komponista Žana Sibēliusa Vijolkoncerts, kas pieskaitāms pie šī žanra izcilākajiem un biežāk atskaņotajiem paraugiem. Skaņdarbam piemīt bagātīgs simfonisks raksts, un orķestra skanējums šajā skaņdarbā ir tik nozīmīgs, ka to varētu dēvēt arī par simfoniju ar vijoles solo balsi. Vienlaikus, vijoles solo partija ir īpaši virtuoza un tehniski sarežģīta, un šīs izteiksmīgās nianses atklās izcilā vijolniece Paula Šūmane, kas pazīstama ar savām spēcīgajām un emocionāli piesātinātajām interpretācijām.

Lai gan plašākai sabiedrībai Agra Engelmaņa daiļrade pazīstama galvenokārt kora dziesmu veidolā, un viņa dziesmas vairākkārt skanējušas Vispārējos latviešu dziesmu svētkos, Liepājā dzimušais un visu mūžu nodzīvojušais komponists aiz sevis atstājis nozīmīgu simfoniskās, vokāli simfoniskās un kamermūzikas skaņdarbu bagāžu.

Smalki izstrādāto kompozīciju “Zīmējums sēpijas tonī” caurstrāvo izsmalcinātas harmonijas un eleganta muzikālā līnija, kurā viegli saklausāmas arī latviešu tautas mūzikai piederīgas melodijas.

Agra Engelmaņa draugs un domubiedrs Jēkabs Ozoliņš savulaik intervijā Orestam Silabriedim teicis, ka “Agra Engelmaņa mūzikā aiz brīžam šķietamās vienkāršības slēpjas lieli muzikāli dziļumi: skaņdarbos nav nevienas nots, kura nebūtu daudzreiz izdzīvota autora dvēselē”.

Latvijas koncertturnejas programmā iekļauta arī čehu romantisma laikmeta dižākā komponista Antonīna Dvoržāka Devītā simfonija “No Jaunās pasaules”, kas tapusi, ietekmējoties gan no Amerikas iedzimto tautu tradicionālās mūzikas, gan afroamerikāņu kristīgās mūzikas. Būdams ienācējs ASV mūzikas vidē, Dvoržāks izrādījās viens no pirmajiem, kurš Ziemeļamerikas pamatiedzīvotāju mūzikā saklausīja fantastisku neizmantotu iespēju avotu, ko viņš veiksmīgi izmantojis savā simfonijā, kurā dzirdamas arī ilgas pēc dzimtenes, radošā piepildījuma un pašapliecināšanās.

Biļetes uz orķestra koncerttūres "Zīmējums sēpijas tonī" koncertiem pieejamas “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības vietās.

Liepājas Simfoniskā orķestra Latvijas koncerturneju atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Liepājas pilsēta, kā arī finansiālais atbalsts saņemts Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās Kurzemes kultūras programmas Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammā “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”.

JAUNUMI