Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

LUCS KĒLERS Lutz Koehler / Vācija

Lucs Kēlers pašreiz ir Berlīnes Mākslu Universitātes profesors, kur strādā jau kopš 1999.gada, viņš bijis arī LSO mākslinieciskā vadītāja Atvara Lakstīgalas pasniedzējs. Vairāk kā 25 gadus bijis Eiropas Savienības Jauniešu simfoniskā orķestra direktors, Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas galvenais viesdiriģents un goda biedrs, Karaliskās Skotijas Mūzikas un teātra akadēmijas Glāzgovā goda diriģents, Minhenes starptautiskā mūzikas konkursa valdes priekšsēdētājs un Vācijas Mūzikas padomes goda loceklis, Hannoveres Mūzikas un teātra universitātes profesors.

Kēlers mūzikas pasaulē pazīstams arī kā izcils fagotists, kurš veicis daudzus ierakstus un pasniedzis meistarklases visā pasaulē. Viņa skolnieki ir ieguvuši galvenās balvas konkursos Tokijā, Minhenē, Belgradā, Kalmārā u.c. Kā diriģents Lucs Kēlers ir sadarbojies ar ļoti daudziem Vācijas orķestriem, ieskaitot Vācijas Simfonisko orķestri Berlīnē, Frankfurtes Radio simfonisko orķestri, Zārbrukes un Hamburgas simfonisko orķestri. Diriģējis festivālos Lucernā, Berlīnē, Drēzdenē, Belgradā, Seviljā, Maiami, Aldeburgā (GB), Reingau (DE), un citur.  Profesors Kēlers ir bijis viesdiriģents ASV, Itālijā, Šveicē, Francijā, Skandināvijā, Holandē, Polijā, Lielbritānijā, Dienvidslāvijā, Spānijā, Jaunzēlandē, Meksikā, daudzviet Āzijā un, protams, Vācijas muzikālās dzīves centros – Berlīnē, Hamburgā, Frankfurtē, Leipcigā, Drēzdenē, Štutgartē u.c. un regulāri atgriežas šajās vietās. Kēlers ir ierakstījis starptautiskajā presē augsti novērtētu desmit CD ciklu kopā ar Frankfurtes Radio simfoniskā orķestra pūšaminstrumentu ansambli un nozīmīgākos Mocarta darbus kopā ar Zārbrukenas Radio simfonisko orķestri. Veicis ierakstus arī kopā ar Vācijas Simfonisko orķestri Berlīnē. Viņa repertuārā ir mūzika no baroka līdz pat mūsdienu mūzikai.

"Kēlers ir iztēles bagāts, jūtīgs, izzinošs mūziķis. Mūzikai, ko viņš diriģē, it īpaši Brāmsa simfonijai, kas krāšņi noslēdza programmu, piemīt apbrīnojama plastika frāzējumā un ievērojama uzmanība pret visniecīgākajām izmaiņām tonālajā vai dinamikas gradācijā. Tas ir Mūziķis," par Luca Kēlera sniegumu rakstīja The Miami Herald. Savukārt specializētais izdevums Das Orchester norāda, ka atskaņojot R.Vāgnera opermūzikas simfoniskos fragmentus Lucs Kēlers atgādina mums leģendāro Vilhelmu Furtvengleru.