Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

JALČINS ADIGEZALOVS Yalchin Adigezalov / Azerbaidžāna

Slavenas mūziķu dinastijas trešās paaudzes pārstāvis dzimis 1959.gadā Baku zināma azerbaidžāņu komponista Vasifa Adigezalova ģimenē. 1982.gadā beidzis Azerbaidžānas Valsts konservatorijas klavieru nodaļu. Vēlāk studējis operas un simfoniskās mūzikas diriģēšanu Sanktpēterburgas konservatorijā pie slavenā profesora Iļjas Musina. No 1991.-1992.gadam studējis pie profesora Karla Osterrihera Vīnes Mūzikas un Mākslas akadēmijā, kur saņēmis maģistra grādu diriģēšanā.

No 1991.-1998.gadam bijis Azerbaidžānas Valsts simfoniskā orķestra galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs, bet pastāvīgi diriģēja šo orķestri jau kopš 1989.gada. 1993.gadā saņēmis Azerbaidžānas Valsts apbalvojumu kā gada labākais diriģents. Kopš 2000.gada ir Azerbaidžānas Valsts operas un baleta teātra diriģents („Burvju flauta”, „Toska”, „Madam Butterfly”, „Zemnieka gods”, „Pajaci”, „Karmena”, „Samsons un Dalila”, „Šeherezāde”, „Romeo un Džuljeta”, „Bolero” u.c.).

Kopš 1991.gada Jalčins Adigezalovs kā viesdiriģents tiek aicināts diriģēt orķestrus Ukrainā, Austrijā, Itālijā, Krievijā, Ungārijā, Beļģijā, Turcijā, Rumānijā, Spānijā un ASV. Koncertējis tādās ievērojamās pasaules koncertzālēs kā Londonas Cadogan Hall, Berlīnes Konzerthaus, Maskavas konservatorijas Lielā zāle u.c. 1991.un 1992.gadā ciešā sadarbībā ar Austrijas valdību bijis Mocarta Mūzikas festivāla mākslinieciskais vadītājs. 1998.gadā Adigezalovs bija galvenais viesdiriģents Krievijas Valsts Radio un TV simfoniskajā orķestrī. No 2001.-2004.gadam diriģē Stambulas Operas un baleta teātra orķestri („Samsons un Dalila”, „Dons Kihots”, „Madam Butterfly” un „Leģenda par mīlestību”). 2003.gadā Aspendos Operas festivālu Turcijā atklāja ar Jalčina Adigezalova diriģēto Borodina operu „Princis Igors”, kas kļuva par nozīmīgu notikumu Turcijas kultūras dzīvē. Kopš 2001.gada azerbaidžāņu diriģents cieši sadarbojas ar Maskavas Helikon-operu, kur diriģē „Karmenu”, „Viltus dārznieci”, „Jevgēniju Oņēginu”, „Pīķa dāmu”, „Traviatu”, „Sikspārnis” un citas izrādes.

Koncertējis ar izciliem solistiem, tostarp čellistiem Mstislavu Rostropoviču un Ivanu Monigeti, pianistiem Nikolaju Petrovu, Pēteri Jablonski, Borisu Berezovski, vijolniekiem Dmitriju Koganu un Sergeju Stadleru u.c. Anglijā, ASV, Krievijā un Turcijā izdevis 10 mūzikas ierakstu albumus kopā ar Čaikovska Lielo Simfonisko orķestri, Azerbaidžānas Valsts simfonisko orķestri, Stambulas Operas orķestri, kā arī Krievijas Radio un TV orķestri.

Daudzus gadus profesors Jalčins Adigezalovs pasniedz diriģēšanu Baku Mūzikas akadēmijā, kā arī Azerbaidžānas Valsts konservatorijā.