Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

AHMETS HAKANS ŠENSOJS Hakan Sensoy, Turcija

Vijolnieks un diriģents Ahmets Hakans Šensojs savu muzikālo karjeru aizsāka Stambulas Valsts konservatorijā īpaši izveidotā vijolspēles apmācības programmā jaunajiem brīnumbērniem, ko vadīja izcilais pedagogs – profesors Ajans Turans. Kā vijolnieks Hakans Šensojs savu izglītības ceļu turpināja pie Trevora Viljamsa Londonas Karaliskajā mūzikas koledžā un vēlāk arī pie vijolnieka un pedagoga Viktora Pikaizena un slavenā turku mākslinieka Ajla Erdurana. 16 gadu vecumā Stambulas Filharmonijas asociācija Šensoju nosauca par „panākumiem bagātāko gada mākslinieku”. Togad viņš saņēma Stambulas Tehniskās universitātes nozīmīgāko apbalvojumu –  „Augstākais sasniegums mākslas nozarē”, kas piešķirts tikai 4 reizes tā pastāvēšanas vēsturē. Kopš pirmā solo koncerta 13 gadu vecumā Hakans Šensojs ir uzstājies kā solists nozīmīgās koncertzālēs gan Eiropā, gan ASV, tai skaitā Luvras auditorija Parīzē, Kārnegī zāle, kā arī Lonkolna centrs Ņujorkā. Vairākkārt uzstājies tādos starptautiskos festivālos kā Bari Kristofora Kolumba festivāls, Stambulas mūzikas festivāls, Izmiras mūzikas festivāls, Ankāras mūzikas festivāls, Stambulas CRR jauno solistu festivāls, vasaras festivāls the „Malmö Falsterbonasets”, Zviedru Karlskronas mūzikas festivāls un citi. Viņš ir koncertējis Itālijā, Francijā, Šveicē, Bulgārijā, ASV, Rumānijā, Lietuvā, Azerbaidžānā, Igaunijā, Zviedrijā, Anglijā, Austrālijā, Venecuēlā, Meksikā, Čehijā, Albānijā, Bosnijā Hercogovinā, Maķedonijā, Kiprā.

Diriģenta studijas Hakans Šensojs uzsāka 16 gadu vecumā pie leģendārā turku diriģenta Demirana Altuga, pēc tam izglītojoties arī pie Emina Givena Jaslikama un Žana Luidži Gelmeti Sjennas akadēmijā (Accademia Cicciana di Sienna). Kopš tā laika viņš kā diriģents ir sadarbojies ar vairākiem izciliem solistiem, toskait Šolomo Mincs, Rafaels Valfišs, Facils Sajs, Cihats Askins, Tedi Papavrami, Pēters Jablonskis, Gilsins Onejs, Emre Elivars un Kenets Hamiltons. Strādājis arī ar Terencu Blanšārdu, „Bee Gees”, „Dreamtone” un „Iris Mavraki’s Neverland”. Šensojs ir viens no Akbankas kamerorķestra dibinātājiem, kā arī Stambulas kamerorķestra un Stambulas Filharmonijas orķestra dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs.

Ahmets Hakans Šensojs gan kā vijolnieks, gan kā diriģents ir pirmatskaņojis daudzus mūsdienu komponistu darbus, regulāri pasūtinot jaundarbus gan vijolei, gan Stambulas Filharmonijas orķestrim.

Stambulas Tehniskajā universitātē saņēmis doktora grādu mūzikā, Hakans Šensojs šobrīd pasniedz vijolspēli Stambulas Tehniskās universitātes valsts konservatorijā.