Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

Klajā nāk mūzikas ieraksts “Vēja mirdzums”

8. martā pulksten 17 Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” 2. stāva galerijā Liepājas Simfoniskais orķestris plašākai publikai prezentēs savu jaunāko veikumu ierakstu lauciņā – mūzikas ierakstu kompānijas “Skani” paspārnē tapušo albumu “The Glittering Wind” jeb “Vēja mirdzums” ar mūziku, ko radījušas piecas latviešu komponistes.

“28. Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivālu atklāsim ar Ērika Ešenvalda jaunākā veikuma pirmatskaņojumu, un uz šī pirmatskaņojumu brīnuma viļņa vēlamies iepazīstināt klausītājus ar mūsu jaunāko ierakstu, kur iekļauti tikai pirmatskaņojumi,” stāsta Liepājas Simfoniskā orķestra vadītājs Uldis Lipskis, ”Tā ir Santas Ratnieces, Selgas Mences, Gundegas Šmites, Marinas Gribinčikas un Maijas Einfeldes mūzika – tiešām unikāla kolekcija ar brīnišķīgiem skaņdarbiem.”

Piecas latviešu komponistes Santa Ratniece, Selga Mence, Gundega Šmite, Marina Gribinčika un Maija Einfelde simfoniskās miniatūrās ietvērušas katra savu Latviju. Šie skaņdarbi izskanēja Latvijas valsts simtgades svētku priekšvakarā 2018. gada 17. novembrī koncertā “Mātei Latvijai” koncertzālē “Lielais dzintars”. “Koncerts bija iecerēts kā mīlestības velte un cieņas apliecinājums Mātei Latvijai. Lielajos svētkos vēlējāmies Latvijai dāvāt jaunas skaņas – ne tik daudz kavēties nostalģiskās atmiņās, kā droši spert soli nākamajā gadu simtenī. Nevis pārcilāt aprobētu vērtību pūru, bet lūkoties pēc nākotnes kultūras kanona vērtībām. Asociējot Latviju ar māti, radās nojausma, ka tieši sievietes, kas pašas ir mātes, meitas, māsas, visintuitīvāk un vissiltāk spēs paust pieķeršanos savai zemei, apdziedāt tās skaistumu,” stāsta programmas idejas autors Uldis Lipskis.

Albumā ir iekļauts arī Santas Ratnieces Septītais Liepājas koncerts klavierēm un orķestrim – līdz šim vienīgais sievietes komponētais opuss vērienīgajā “Liepājas koncertu” ciklā, ko vairāku gadu garumā iniciējis, atskaņojis un ieskaņojis Liepājas Simfoniskais orķestris rūpēs par latviešu komponistu daiļrades procesu un nākotnes latviešu simfoniskās mūzikas zelta fonda papildināšanos ar jauniem, iedvesmojošiem meistardarbiem. Santas Ratnieces pieaicināšanu Liepājas koncerta radīšanai ierosināja pianists Vestards Šimkus, kļūstot arī par darba pirmatskaņotāju 2014. gada Pianisma zvaigžņu festivālā.

Atgādinām, ka ar pieciem koncertiem no 7. – 14. martam Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” norisināsies Liepājas Simfoniskā orķestra rīkotais nu jau 28. Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls, kurā piedalīsies izcilības no Brazīlijas, Čīles, Portugāles, Francijas, Čehijas, Lietuvas un Latvijas.

Biļetes uz festivāla koncertiem (sākot no 10 EUR) pieejamas visās „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv. 28. Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivālu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Liepājas pilsēta. 

Jaunumi