Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

Operā „Suitu sāga” dziedās īsts suits

Riharda Dubras operā “Suitu sāga”, kam pasaules pirmizrādes Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” gaidāmas jau pēc mēneša – 8. un 9. novembrī, galveno vīriešu lomu dziedās Latvijas Nacionālās operas tenors Juris Vizbulis, kas pats nāk no Alsungas un ir ierindots Alsungas dižāko suitu pulkā.

“Gatavojoties operai “Suitu sāga”, mani pārņem satraukums un vienlaikus pagodinājums atveidot Johana Ulriha fon Šverina lomu. Pats esmu dzimis suits, un manī rit suitu asinis, līdz ar to tā ir dubultliela atbildība un reizē pat kaut kas svēts. Šī opera mani uzrunā ar skaisto muzikālo valodu. Esmu katolis un nāku no Alsungas – katoļu salas Kurzemē. Tas ir skaists, vēsturisks stāsts par lielu mīlestību, kas vienoja Johanu un Barbaru. Stāsts, kas ir cienīgs tapt iekļautam pasaules skaistāko mīlestības stāstu galerijā. Tā bija mīlestība, kas spēja mainīt ne vien cilvēkus, bet pat gadu simtiem ilgu vēsturi,” saka Juris Vizbulis.

Juris Vizbulis ir viens no Latvijas tenoriem, kurš sajūsminājis klausītājus gan Latvijā, gan ārzemēs – galvenokārt Itālijā, Anglijā, Austrijā un Francijā. Dziedātājs piedalās operās, operetēs, sniedz solokoncertus, veido garīgās mūzikas programmas balsij un ērģelēm, piedaloties dažādos mūzikas projektos un kamermūzikas koncertos. Īpaši cieša sadarbība izveidojusies Francijā, kur dziedātājs viesojas jau vairākus gadus pēc kārtas ar saviem solokoncertiem, sadarbojoties ar franču ērģelniekiem un koncertējot baznīcās.

Juris Vizbulis „Suitu sāgā” atveidos baronu Johanu Ulrihu fon Šverinu, kurš savulaik, dzīvojot Viļņā un kalpojot Polijas karaspēkā par virsnieku (bijis karaļa kavalērijas eskadrona komandieris), galma ballē iepazinās ar skaisto polieti Barbaru Konarsku. Johana Ulriha un Barbaras mīlas stāsts un ar to saistītie satricinājumi Kurzemes hercogistes valdošajās aprindās 17.gadsimta pirmajā pusē arī veido operas “Suitu sāga” dramaturģisko asi.

Jaunā latviešu oriģinālopera, ko pēc kādreizējā Alsungas prāvesta Gata Mārtiņa Bezdelīgas libreta Liepājā iestudēs režisors Leons Leščinskis un izcilais latviešu diriģents Māris Sirmais, ir stāsts par neprātīgu mīlestību, kuras redzamā zīme jau gandrīz četrsimt gadu ir unikālais suitu tautas tērps. Tas ir stāsts par mīlestību, ziedošanos, drosmi un uzticību līdz nāvei. Operas sižeta pamatā ir vēsturiski notikumi Kurzemē.

Viena no pasaulē pieprasītiem latviešu komponistiem Riharda Dubras opera “Suitu sāga” ir pirmā opera, kas jelkad radīta pēc Liepājas ierosinājuma, tā tapusi ar Kultūras ministrijas atbalstu Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

Biļetes uz LSO rīkotajiem koncertiem pieejamas visās „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv. Atbalsta žurnāls „Pastaiga”.

Jaunumi