Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

Zvaigžņu festivālu atklās pasaulslavenais Miša Maiskis

Ar grandiozu koncertu 27. Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivālu 9. martā plkst. 18.00 atklās pasaulslavenais čellists Miša Maiskis un Liepājas Simfoniskais orķestris tā galvenā diriģenta Gintara Rinkeviča vadībā.

Rīgā dzimušais Izraēlas mākslinieks Maiskis Liepājas koncertzālē uzstāsies pirmo reizi, un viņa izpildījumā skanēs itāļu komponista Otorīno Respīgi un krievu skaņraža Pētera Čaikovska darbi.

Festivāls notiks koncertzālē "Lielais dzintars" no 9. līdz 16. martam.

Miša Maiskis ir vienīgais čellists pasaulē, kurš mācījies pie abiem izcilākajiem čella meistariem – Mstislava Rostropoviča un Grigorija Pjatigorska. Rostropovičs par savu audzēkni teicis: "Viņa spēlē poēzija un izsmalcinātība apvienojas ar lielu temperamentu un spožu tehniku". Kopš 1975. gada čellists koncertē pasaules slavenākajās koncertzālēs, visus pārsteidzot gan ar savu neordināro spēli, gan ģērbšanās stilu. Maiskis pats sevi dēvē par pasaules pilsoni: "Es spēlēju Itālijā darinātu čellu ar franču un vācu čella lociņiem, austriešu un vācu stīgām. Mana meita ir dzimusi Francijā, mans vecākais dēls – Beļģijā, vidējais – Itālijā, bet jaunākais – Šveicē. Es braucu ar japāņu mašīnu, nēsāju šveiciešu pulksteni, indiešu kaklarotu un jūtos kā mājās visur, kur cilvēki novērtē un izbauda klasisko mūziku."

"Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls – tie ir izcilības svētki! 1993. gadā Imanta Rešņa dibināts kā pianisma zvaigžņu parāde, festivāls nu ir ieguvis nevainojamu mājvietu – "Lielo dzintaru" – un atvēris savu skatuvi daudz plašākam mākslinieku un mūzikas žanru lokam. Šodien līdztekus pianistu sniegumam festivāla koncertos varam baudīt arī stīgu un pūšaminstrumentu virtuozu priekšnesumus, kā arī prominentu diriģentu, orķestru un koru uzstāšanos. Man ir liels prieks, ka festivālu šogad atklās viena no pasaules spožākajām mūzikas zvaigznēm, stīgu virtuozs Miša Maiskis, apliecinot, ka Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls turpina augt un sajūsmināt," par festivāla attīstību 27 gadu garumā stāsta Liepājas Simfoniskā orķestra direktors Uldis Lipskis.

Liepājas Simfoniskais orķestris ir vecākais orķestris Baltijas valstīs, kurš kā vienīgais profesionālais Latvijas orķestris ārpus galvaspilsētas sevi pierādījis ar neskaitāmiem vērtīgiem ieskaņojumiem, koncertiem un festivāliem Latvijā un pasaulē. Orķestris saņēmis arī vairākas Latvijas Lielās mūzikas balvas un sešas reizes kļuvis par Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas ieguvēju.

Liepājas Simfoniskā orķestra izlolots 27. Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls no 9. līdz 16. martam notiks orķestra mājvietā – Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars". Divu nedēļas nogaļu garumā izskanēs pieci izcili koncerti, kas līdzās Liepājas Simfoniskā orķestra skanējumam iepriecinās ar pasaulslavenā čellista Miša Maiska, talantīgā pianista Vestarda Šimkus, spožā igauņu diriģenta Risto Josta, kamerorķestra "Sinfonietta Rīga", Valsts Akadēmiskā kora "Latvija", kā arī citu zvaigžņu uzstāšanos.

Festivāla norisi atbalsta LR Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Liepājas pašvaldība, Liepājas pilsētas Kultūras pārvalde, AS “Latvenergo”, Dānijas vēstniecība Latvijā un Dānijas Kultūras institūts. Biļetes uz festivāla koncertiem pieejamas visās „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv.

Jaunumi