Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

Zvaigžņu festivālā mūziķi no Brazīlijas, Čīles, Portugāles

Ar pieciem koncertiem no 7. – 14. martam Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” norisināsies Liepājas Simfoniskā orķestra rīkotais nu jau 28. Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls, kurā piedalīsies izcilības no Brazīlijas, Čīles, Portugāles, Francijas, Čehijas, Lietuvas un Latvijas.

“Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls uzmirdzēs jau 28. reizi, klausītājiem dāvājot neaizmirstamus klasiskās, džeza, modernās un vokālās mūzikas mirkļus izcilu mūziķu interpretācijā,” stāsta Liepājas Simfoniskā orķestra vadītājs Uldis Lipskis, “Tie būs diriģenti Gintars Rinkevičs, Atvars Lakstīgala un Andris Veismanis, Liepājas Simfoniskais orķestris un Latvijas Radio bigbends, dziedātājas Maija Kovaļevska un Maria Mendeša, basģitārists Mišaels Pipokiņa un klarnetists Karels Dohnals, pianisti Armands Ābols un Vilems Lačumija, Ērika Ešenvalda Saksofonkoncerta pasaules pirmatskaņojums ar Oskara Petrauska solo, Rīgas kamerkora "Ave Sol" vīri un nepārspējamais pavadonis mūzikā – muzikologs Orests Silabriedis.”

7. martā festivāla atklāšanas koncertā spilgtu neganta prieka opusu – Morisa Ravela Klavierkoncertu, kas pārpilns ar 20. gadsimta pēckara Eiropas dzirkstošo vitalitāti, Liepājas Simfoniskais orķestris Gintara Rinkeviča vadībā atskaņos kopā ar Francijā dzimušo Vilemu Lačumiju. Franču presē par šo pianistu teikts, ka viņu apbūrušas fejas. Vissarežģītākos laikmetīgās mūzikas paraugus Vilems Lačumija padara aizraujošus kā detektīvromānus, un viņa saikne ar klausītājiem ir maģiska. Šajā koncertā gaidāms arī pirmatskaņojums daudzviet pasaulē zināmā latviešu meditāciju meistara Ērika Ešenvalda Saksofonkoncertam “Arktikas vīzijas. Jūra”. Pāri ziemeļu jūras skarbajiem plašumiem kā mirdzošs debesu raksts vīsies Oskara Petrauska neatkārtojami skaistā saksofonskaņa.

8. martā klausīsimies mūziku no Portugāles un Brazīlijas portugāļu dīvas Marias Mendešas un brazīļu basģitāras virtuoza Mišaela Pipokiņas izpildījumā. Maria Mendeša teicami jūtas džezā, glāsmaini dzied popmūziku un māk savai dzidri skanīgajai balsij piešķirt arī fadu smeldzīgumu. Portālā All About Jazz teikts: “Mendeša skaidri parāda, ka viņai absolūti nekas nav jāpierāda.” Bet Mišaels Pipokiņa jau pusaudža gados ar savu tehniski meistarīgo spēli apbūra tūkstošus sava videokanāla sekotāju visā pasaulē, un tagad šis jauneklis ir uz pasaules slavas sliekšņa. Mišaela spēlē ir Brazīlijas ritmu daudzkrāsainība, unikāla slepu jeb plaukstspēles tehnika un mežonīgi grūvi. Dzirdēsim arī Latvijas Radio bigbenda programmu Tribute to Jaco, kas veltīta leģendārajam džeza basistam Džako Pastoriusam.

12. martā piedzīvosim izdompilnā modernista Karlheinca Štokhauzena unikālo solo koncertu “Arlekīns”, kas sacerēts pirms 45 gadiem vienam pašam klarnetistam, kuram jāspēlē klarnete, jādejo un jāiejūtas mīma ādā. To izcili dara čehu mūziķis Karels Dohnals. Tērpts tradicionālajā Arlekīna ģērbā, viņš pūš klarneti, dej, lokās, staipās, lakstojas ar dāmām publikā, pozē iedomātam fotogrāfam un pārliecina mūs, ka nekas nav neiespējams. “Štokhauzena “Arlekīns” Karela Dohnala sniegumā – tās bija satriecošākās 45 minūtes, ko jebkad esmu piedzīvojis,” Skotijas laikrakstā The Herald saka Kīts Brūss. Pirms koncerta klausītājiem tiks daži vārdi par spēles iedabu un klasisko commedia dell’arte.

13. martā festivāls piedāvā salonmūzikas koncertu pēc 19. gadsimta parauga – mājīgā gaisotnē, kur mūziķi un klausītāji ir ciešā tuvumā un domā līdzīgas domas. Pasaulē zināmā latviešu operdīva Maija Kovaļevska priecēs ar Lūcijas Garūtas un Jāņa Mediņa skaistām, pārdompilnām dziesmām. Maijas pianists šajā programmā – Čīlē dzīvojošais latviešu virtuozs Armands Ābols. Pianista solosniegumā skanēs Šopēna naktsmūzika un Šūmaņa “Bērnu ainu” izlase. Savukārt Rīgas kamerkora “Ave Sol” izcilā vīru grupa diriģenta Andra Veismaņa vadībā bagātinās programmu ar Šūberta nepelnīti reti skanošām kordziesmām.

14. martā festivāls noslēgsies 2020. gada lieljubilāra Bēthovena zīmē. Skanēs gan varoņoperas “Fidēlio” uvertīra, gan Ceturtais klavierkoncerts, kas ir viens no visu laiku skaistākajiem žanra paraugiem – sirreāla fantāzija, saruna ar klusuma pauzēm, mēnesnīca, kas pārceļ citā realitātē. Armanda Ābola gudrā, vīrišķīgā, pārdomātā un smalkā muzikālā domāšana ir kā radīta šī ģeniālā koncerta atskaņošanai. Savukārt Maijas Kovaļevskas balsī dzirdēsim itāļu operdziedones Florijas Toskas ilgpilno āriju, spāņu zemnieku meitenes Mikaēlas trauslo stāstu un Parīzes šuvējas Mimī dziedājumu, bet orķestra krāsas un vērienu novērtēsim Verdi operas “Sicīliešu vespere” uvertīrā, Bizē operas “Karmena” fragmentos un Pučīni rēni apcerīgajā miniatūrā “Krizantēmas”. Pie diriģenta pults – Atvars Lakstīgala.

Biļetes uz festivāla koncertiem (sākot no 10 EUR) pieejamas visās „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv. 28. Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivālu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Liepājas pilsēta. 

Jaunumi