Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

Zvaigžņu festivāla noslēgumā Nakarjakovs un Šimkus

24. martā koncertzālē “Lielais dzintars” dzirkstošs 26. Liepājas Starptautiskā zvaigžņu festivāla izskaņas koncerts “Noslēgums. Nakarjakovs. Šimkus” ar Liepājas Simfonisko orķestri (LSO), trompešu virtuozu Sergeju Nakarjakovu un harizmātisko pianistu Vestradu Šimku diriģenta Gintara Rinkeviča vadībā.

Festivāla noslēguma koncertu LSO atklās ar Karla Marijas fon Vēbera uvertīru operai "Oberons", kuras muzikālajos motīvos kā raibā kaleidoskopā izskan operas galveno personāžu raksturojumi – elfu valdnieks Oberons un viņa burvju rags, elfi, leģendārā viduslaiku karaļa Kārļa Lielā galma bruņinieku un dāmu maršs un citi.

Turpinājumā Sergejs Nakarjakovs kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri tā galvenā diriģenta Gintara Rinkeviča vadībā izpildīs Jozefa Haidna Pirmo koncertu čellam un orķestrim Domažorā pārlikumā flīgelhornam.

Jau no septiņu gadu vecuma Sergejs koncertē ar simfonisko orķestri, uzstājoties lielākajās Padomju Savienības koncertzālēs. Pēc uzstāšanās Korsholmas festivālā, kad Sergejam bija vien 13 gadu, somu prese viņu nodēvēja par “trompetes Paganīni”, savukārt sajūsminātie izdevuma “Music and Theatre” kritiķi jaunajam māksliniekam piešķīra “trompetes Karūzo” titulu. Šobrīd Nakarjakovs dzīvo Parīzē, bet koncertē teju visos kontinentos, pasniedzot arī meistarklases.

Nakarjakova repertuārs pārsteidz ar savu daudzveidību. Viņš spēlē ne tikai skaņdarbus, kas rakstīti trompetei, bet tikpat daudz uzmanības velta pārlikumiem no vijoles, alta, fagota, obojas, klavierēm, mežraga un čella – tie ir instrumenti ar daudz plašākām tehniskajām iespējām nekā trompete. Bez tam viņš tikpat meistarīgi pārvalda arī flīgelhornu. Lielāko daļu pārlikumu un aranžējumu veidojis viņa tēvs Mihails Nakarjakovs.

Savukārt, koncerta otrajā daļā kopā ar LSO harizmātiskais pašmāju pianists Vestards Šimkus atskaņos divus Džordža Gēršvina skaņdarbus – Rapsodiju blūza stilā un Otro rapsodiju. Gēršvins ir simbols tam, kā 20. gadsimta pirmajās desmitgadēs tuvinājās divas kultūras – eiropeiskā klasiskās mūzikas vide un amerikāniskais džezs.

 “Vestarda Šimkus spēle – tas ir brīnišķīgs tonis, nevainojama tehnika un spilgts atskaņojums. Liels talants!” – tā par savu audzēkni saka slavenais amerikāņu pianists Daniels Pollaks, kurš savulaik viesojies arī Liepājā un muzicējis kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri (LSO).

 

Festivāla norisi atbalsta LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Liepājas pilsētas dome.

Biļetes uz festivāla koncertiem pieejamas visās „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv.

Jaunumi