Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

LSO uzstāsies kopā ar izciliem pūšaminstrumentālistiem

Sestdien, 13. oktobrī plkst. 19.00 Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri diriģenta Andra Vecumnieka vadībā uzstāsies pieci izcili koka pūšaminstrumentu spēles meistari - Paolo Tabalione /Paolo Taballione, flauta, Austrija, Itālija/, Eva van Grinsvena /Eva van Grinsven, saksofons, Nīderlande/, Gregors Vits /Gregor Witt, oboja, Vācija/, Karels Dohnals /Karel Dohnal, klarnete, Čehija/ un Pēters Sarapū /Peeter Sarapuu, fagots, Igaunija/. Programmā Karla Fīlipa Emanuela Baha Koncerts obojai un Koncerts fagotam (oriģināli flautai, Pētera Sarapū pārlikums), Fransuā Devjēna Koncerts flautai, Karla Marijas fon Vēbera Concertino un Franka Martēna Balāde altsaksofonam.

 

Koncerts Koku simfonijas ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas /JVLMA/ rīkotā V Starptautiskā koka pūšaminstrumentu simpozija noslēguma koncerts. Simpozijs notiek Rīgā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā /JVLMA/, un Liepājā no 8. līdz 13. oktobrim. Simpozija īpašie viesi ir vieni no Eiropas meistarīgākajiem koka pūšaminstrumentālistiem, kuri ir ne tikai izcili solisti, bet arī mācībspēki Eiropas mūzikas augstskolās. Viņu vadībā Rīgas un Liepājas jaunajiem mūziķiem būs iespēja piedalīties dažādās meistarklasēs, pilnveidojot savas muzikālās prasmes.

Flautists Paolo Tabalione /1981/ ir viens no ievērojamākajiem solistiem Eiropā. Studējis Romas Svētās Cecīlijas Mūzikas akadēmijā, ko absolvējis ar zelta medaļu. Vēlāk turpinājis studijas Ženēvas konservatorijā. Kā solists Tabalione uzstājas pasaules prestižākajās koncertzālēs kopā ar tādiem prestižiem orķestriem kā Bavārijas Valsts filharmonijas un operas orķestris, Minhenes “Bach Collegium”, “Reino de Aragón”, “Maggio Musicale Fiorentino” orķestri Zubina Metas vadībā, “La Scala” operas orķestri Milānā, Hamburgas filharmonijas orķestri un daudziem citiem.

Saksofoniste Eva van Grinsvena 2017. gadā saņēmusi prestižo “Echo Klassik” balvu par savu CD “Rendez-vous Russe”, kurā kopā ar vijolnieci Mariju Milšteinu un pianisti Helēnu Basilovu ieskaņojusi Šostakoviča, Prokofjeva, Rahmaņinova, Skrjabina un Gubaiduļinas darbus. Pateicoties plašajai toņu paletei un spēles priekam, saksofoniste Eva van Grinsvena ieguvusi gan kritiķu, gan publikas mīlestību. Viņas izpilda ļoti dažādu mūziku, bieži koncertē kamersastāvos. Bieži Eva uzstājas arī kā soliste kopā ar dažādiem orķestriem, tostarp Nīderlandes Radio filharmonijas orķestri un Karalisko “Concertgebouw” orķestri. Bet neatkarīgi no mūzikas stila, Evai svarīgs ir stāsts, kas lasāms aiz notīm.

Karels Dohnals ir viens no aizrautīgākajiem klarnetes kā solo instrumenta popularizētājiem un viens no ievērojamākajiem mūsdienu klarnetistiem. Viņš atklāj klausītājiem arvien plašāku un nepelnīti piemirstu klarnetes repertuāru. Karels Dohnals ir pieprasīts soloinstrumentālists un arī daļa no Eiropas prestižāko orķestru un vairāku kameransambļu sastāva, tostarp sadarbojies ar Tokijas stīgu kvartetu Dvoržāka Prāgas starptautiskajā mūzikas festivālā. Dohnals spēlē arī Prāgas Valsts operas orķestrī un Prāgas filharmonijas oktetā, kas apvieno Čehijas vadošos solistus un “Trio Amadeus”. Lielu ievērību Karels Dohnals guvis arī kā mūsdienu mūzikas interprets, viņš ir viens no nedaudzajiem klarnetistiem pasaulē, kas atskaņo Štokhauzena “Arlekīnu” un par šo ārkārtīgi grūtā skaņdarba sniegumu izpelnījies īpašu kritikas un publikas atzinību, arī Latvijā.

 Gregors Vits pēc studiju beigšanas kļuvis par pirmo oboju Meklenburgas štāba orķestrī Šverīnē un Komiskajā operā Berlīnē. 1993. gadā sācis spēlēt Berlīnes Valsts operas orķestrī Daniela Barenboima vadībā. Kopš 2004. gada Vits ir mācībspēks Rostokas Mūzikas un teātra augstskolā, bet kopš 2015. gada - profesors un viņa studenti ir solo obojisti Eiropas lielākajos orķestros. Gregors Vits regulāri sniedz starptautiskas meistarklases Džuljarda skolā Ņujorkā, kā arī Norvēģijā, Somijā, Japānā, Krievijā un Polijā, un māca obojas spēli kā viesprofesors Barenboima-Zaīda akadēmijā un ir pirmā oboja vairākos lielākajos Vācijas simfoniskajos orķestros. Kā kamermūziķis viņš uzstājas kopā ar Danielu Barenboimu, Davidu Geringu, Džūliju Fišeru, Klausu Tunemanu, Mariju Luīzi Noineceru un daudziem citiem.

Fagotists Pēters Sarapū, slavens solists, kamermūziķis, orķestra mūziķis un pedagogs, kopš 2005. gada ir Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra pirmais fagots. Spēlējis soloprogrammas kopā ar Lapzemes Kamerorķestri un Vāsas pilsētas orķestri, sadarbojies ar Drotingholmas Baroka orķestri (Zviedrija), Helsinku Baroka orķestri (Somija), “Kuudennen Kerroksen Orkesteri” (Somija), “Opus X Ensemble” (Somija), “The Theathre of Voices” (ASV), “Kesselberg Ensemble” (Šveice/Latvija), “Melomania” (Nīderlande) un daudziem citiem kolektīviem. Kā solists uzstājies daudzos starptautiskos festivālos - Francijas lielākajā klasiskās mūzikas festivālā “La Folle Journée”, “Europamusicale”, Haidna festivālā Vīnē, “Märzmusik”, “Klangspuren” un daudzos citos. Paralēli koncertējoša mūziķa karjerai, Sarapū jau otro desmitgadi ir pedagogs vairākās Somijas izglītības iestādēs, Tallinas Mūzikas vidusskolā un Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijā.

Koncertu rīko Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija sadarbībā ar Liepājas Simfonisko orķestri. Koncerts notiek, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda, Erasmus+, "Lielais dzintars" un Meklenburgas-Priekšpomerānijas augstskolu kontaktbiroja atbalstam. Vairāk par simpoziju un viesmūziķiem lasiet www.jvlma.lv

Biļetes Biļešu paradīzes kasēs un www.bilesuparadize.lv
Biļetes cena - 5 €, studentiem, skolēniem un pensionāriem - 3 €

 

 

Jaunumi