Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

Čaikovskis un Sibēliuss trīs koncertos

Februārī Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Gintara Rinkeviča vadībā piedāvā daudzveidīgu un spožu programmu, ietverot gan jaunlaiku latviešu simfonisko mūziku, gan somu un krievu klasiķus, gan arī jaunu un talantīgu vijolnieku, kurš vēl tikai sāk savu ceļu. Koncerti paredzēti ne tikai Liepājā, bet arī Bunkā un Daugavpilī.

 

Latvijas komponista Platona Buravicka skaņdarbā "Viļņi. Vibrācijas. Priekšnojautas" jūtama gan lirika, gan misticisms, un komponists aicina iedziļināties apskaidrotu izjūtu sfērā, kur netrūkst psiholoģiskas izteiksmības un vērīguma.

Izcilā somu komponista Žana Sibēliusa Vijolkoncerts Remažorā op. 47 ir neapstrīdama žanra klasika, kaut gan jau kopš neveiksmīgā pirmatskaņojuma 1904. gadā pret šo koncertu attieksme mēdz būt dažāda – no apbrīnas līdz pilnīgam noliegumam, bet jebkurā gadījumā tas ir pasaulē regulāri izpildīts un labi pazīstams skaņdarbs. Šis ir Sibēliusa vienīgais sacerējums, kas sarakstīts koncerta žanrā, kaut arī viņš komponējis mazākas formas darbus soloinstrumentiem un orķestrim. Interesanti, ka pazīstamais britu mūzikas vēsturnieks  Donalds Tovijs koncerta pēdējo daļu draudzīgi ironizēdams nodēvējos par "polārlāču polonēzi".

Vijolkoncerta solo partiju izpildīs 13 gadus vecais Daņiils Bulajevs. Jaunais talants vijoli un klavieres sācis spēlēt triju gadu vecumā, trīsarpus gadu vecumā jau  uzstājies publikai, četru gadu vecumā sācis spēlēt kamerorķestrī un apmeklēt Pārdaugavas mūzikas un mākslas skolu. Kopš piecu gadu vecuma nopietni mācās mūziku un balles dejas, piecarpus gadu vecumā sāka mācīties P. Čaikovska Maskavas Valsts konservatorijas mūzikas skolā un E. Dārziņa mūzikas skolā Rīgā. Septiņu gadu vecumā viņš  pirmo reizi uzstājies kopā ar simfonisko orķestri. Ir vairāku starptautisku bērnu konkursu un festivālu laureāts.

Pēteris Čaikovskis ir Krievijas 19.gadsimta mūzikas romantisma spilgtākais pārstāvis. 5.simfoniju miminorā op.64 komponists radīja 1888.gadā , un arī par šo darbu kritiķu sākotnējās atsauksmes bija samērā pretrunīgas. Arī pats komponists uzskatīja, ka 10 gadus agrāk sarakstītā iepriekšējā simfonija bijusi veiksmīgāka. 5.simfonijā jūtama drāmas un traģēdijas simbioze, skarti dziļi filosofiski jautājumi, tajā skaitā liktens tēma.

Liepājā, koncertzālē "Lielais dzintars" orķestris muzicēs 10.februārī, 13.februārī paredzēts koncerts Bunkas Kultūras namā, kur LSO viesosies pirmoreiz, bet 15.februārī liepājnieki uzstāsies Daugavpilī, Vienības nama koncertzālē.

 

Jaunumi