Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

Rīgā prezentēs LSO ierakstu

Latvijas Nacionālās bibliotēkas jumta korē 20.decembrī notiks Liepājas Simfoniskā orķestra un izcilā latviešu pianista Reiņa Zariņa ieskaņotā albuma "Lūcija Garūta. Klaviermūzika" atvēršanas svētki. Albumu izdod nacionālā ierakstu kompānija "Skani", ierakstā ar orķestri un solistiem strādāja diriģents Atvars Lakstīgala, tas izdots sērijā "Latvijas komponisti", un tajā ieskaņoti "Koncerts klavierēm un orķestrim", "Prelīdes", "Meditācija", "Variācijas par latviešu tautas dziesmu ''Karavīri bēdājās''" un "Lellītes aiju dziesmiņa".

Nupat klajā laistais albums jau saņēmis pirmo starptautisko atzinību – Mēneša ieraksta godu respektablajā klasiskās mūzikas izdevumā "MusicWeb International", un recenzijā īpaši izcelts Liepājas simfoniskā orķestra un diriģenta Atvara Lakstīgalas sniegums, kā arī Reiņa Zariņa klavierspēles tehnika un muzikalitāte, pieminot ieraksta īpaši augsto skaņas kvalitāti. Ieraksts veikts Liepājas Latviešu biedrības nama lielajā zālē.
"Šis albums un mana sastapšanās ar Garūtas pasauli iesākās tieši pie Klavierkoncerta. Tas ir patiesi nozīmīgs un īpašs darbs latviešu klavierkoncertu vidū sava skaudrā patiesuma dēļ, un, lai arī ir skaidrs, ka tas ir ļoti personīgs vēstījums, es tajā brīžiem saklausu arī gluži kā visas tautas sirdssāpju balsi. Varbūt tas nāk no tautasdziesmu melodiju klātbūtnes, jo tās šajā mūzikā iegūst pārlaicīgus, universālus virstoņus. Līdzīgs spēks tautasdziesmas melodijai un vārdiem ir arī variācijās, kuras stāv albuma otrā pusē kā monumentāla bākuguns. Abi šie lielizmēra darbi ir dzīva liecība autores neiznīdējamajai ticībai uz gaišu nākotni, pat ja tā atrodama tikai mūžībā," stāsta Reinis Zariņš.
"Garūtas sievišķīgums un drosme, trauslums un spēks caurvij arī albumā iekļautās miniatūras. Četras Prelīdes ir Skrjabina krāsām tuvs tiešām meistarīgs opuss, kurš vienlaikus vieno un arī kontrastē tā četrus dažādos raksturus. "Meditācija" klavieru versijā ļauj atkal tikt tuvāk autores dvēselei. Un noslēdzošā pavisam mazā "Lellītes aiju dziesmiņa" atnāca pie manis pavisam (ne)jauši – reiz, ciemojoties Garūtas dzīvoklī Rīgas centrā, es atvēru kādu viņas bilžu albumu, un no tā izbira maza lapiņa ar šo dziesmiņu, ar zīmuli pavisam viegli uzskicēta. Un veltīta tai pašai meitenītei, kuras piemiņai septiņus gadus vēlāk rakstīts klavierkoncerts," atklāj pianists.
Prezentācijas apmeklētājiem 20.decembrī būs iespēja dzirdēt Reiņa Zariņa īpaši sagatavotu priekšnesumu, iegādāties jauno CD par īpaši pievilcīgu cenu, kā arī iegūt autogrāfus. Tāpat jaunais albums meklējams mūzikas ierakstu veikalos, kā arī digitālajās mūzikas lejuplādes un straumēšanas platformās (iTunes, Spotify, Google Play, Amazon u.c.).

Jaunumi