Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

LSO 137. sezonas atklāšanā Rinkevičs un Carmina Burana

Liepājas simfoniskā orķestra 137. sezonas atklāšanas koncertā pirmo reizi tā galvenā diriģenta statusā pie pults stāsies viens no izcilākajiem starptautisku atzinību guvušajiem lietuviešu diriģentiem maestro Gintars Rinkevičs.

Koncertā skanēs viens no pasaules mūzikas šedevriem - vācu komponista Karla Orfa (1895–1982) scēniskā kantāte “Carmina Burana”, kas tulkojumā no latīņu valodas nozīmē “Bavārijas dziesmas”.

Darba pamatā ir viduslaikos tapis laicīgas dzejas krājums, kas atrasts kādā Bavārijas klosterī 19. gadsimta. Sākumā, savukārt paši teksti tapuši ap 11. - 12. gadsimtu. Krājumā atrodamas gan mīlas dziesmas, gan rindas, kas piesātinātas ar parupju viduslaiku humoru; krājumā himniski pacilāti teksti mijas ar azartspēļu un dzīru attēlojumu, mīlas un erotisko dzeju.

Komponists scēnisko kantāti “Carmina Burana” radījis divu gadu laikā (1935-1936), un tā kļuvusi par vienu no populārākajiem sava laika vokāli instrumentālajiem darbiem pasaulē. No senā krājuma Orfs izmantojis 24 dzejas. Kantātes ievadmotīvs “O Fortuna” ir kļuvis par vienu no populārākajiem motīviem pasaules mūzikā.

Bavārijas dziesmas piedzīvojusi neskaitāmus atskaņojumus un daudzveidīgas pārtapšanas dažādām popkultūras, kino un skatuves mākslas vajadzībām. Mīlas dziesmas un klejojošo dziesminieku dziedājumi joprojām rosina diriģentu un režisoru iztēli. Klausītājiem “Carmina Burana” liek pasmaidīt, atkal izdzirdot iemīļotās melodijas un apbrīnojot komponista Karla Orfa ģēniju, un vienlaikus notrīsēt bijībā pret šajā darbā apdziedāto likteņa ratu, kas nekad nebeidz griezties un atgādināt par cilvēka niecību un varenajām iespējām.

Jaunumi