Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

Zvaigžņu festivālā muzicēs Spīķeru kvartets

8.martā plkst.19 Liepājas koncertzāles „Lielais dzintars” kamerzālē uz 24. Liepājas Starptautiskā zvaigžņu festivāla skatuves kāps latviešu mūziķu apvienība – „Spīķeru kvartets”, kas vēl nesen vācu ierakstu kompānijas WERGO paspārnē klajā laida albumu ar pasaulē zināmākā latviešu komponista Pētera Vaska mūziku.  

„Spīķeru kvartets” ir savienība mūzikā, kas neierasti saticīgi un radoši kopā muzicē kopš 2011. gada. Tajā spēlē orķestra „Sinfonietta Rīga” koncertmeistare Marta Spārniņa, viņas vietnieks Anti Kortelainens, orķestra altu grupas mūziķe Ineta Abakuka (šobrīd gan viņu aizstāj Santa Vižine) un Liepājas Simfoniskā orķestra čellu grupas koncertmeistars Ēriks Kiršfelds. „Spīķeru kvarteta” nosaukums patapināts no tā galvenās mītnes – Spīķeru koncertzāles. Kvarteta repertuārs ir daudzveidīgs un aptver laika posmu no Vīnes klasikas pērlēm līdz mūsdienu partitūrām. Īpašu vietu repertuārā ieņem latviešu komponistu stīgu kvarteti un to popularizēšana. Kvartets savā kompānijā labprāt uzņem arī citus mūziķus gan kopīgai saspēlei, gan ārpusmūzikas aktivitātēm. 

24. Liepājas Starptautiskajam zvaigžņu festivālam spožais stīgu kvartets ir sagatavojis programmu, kur atskaņos latviešu trimdas komponista Helmera Pavasara 1941.gadā sarakstīto „Otro stīgu kvartetu”. Kvarteta līderis – viens no labākajiem Latvijas čellistiem Ēriks Kiršfelds stāsta: „Bija doma izrakt nespēlētos latviešu kvartetus. Tad nu no 140 darbiem atlasījām tieši šo. Pavasara “Otrais stīgu kvartets” tiem gadiem ir diezgan avangardisks un latviešu mūzikai ļoti neraksturīgs, tāds jauneklīgs, dzīvespriecīgs. Es teiktu, ka tur pat roks kaut kāds ir iekšā.” Savukārt koncerta otrajā daļā klausītājiem būs iespēja dzirdēt slaveno Franča Šūberta Stīgu kvartetu ar nosaukumu „Nāve un meitene”. „Bēdīgi nebūs – Šūberts ir nopietns, bet ne traģisks. Nāve ne vienmēr nozīmē ko sliktu. Šūbertam tas viss ir tā divdomīgi. Tas principā ir tas, ar ko mēs visi pilnīgi noteikti sastapsimies, pārējais var būt, var nebūt,” saka Ēriks.

Jaunumi