Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

Virtuozs zvaigžņu festivāla noslēgums

13.martā plkst.18 Liepājas koncertzālē „Lielais dzintars” izskanēs 24. Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls. Uz skatuves kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un diriģentu Atvaru Lakstīgalu kāps mūsu pašu spožā vijolniece Elīna Bukša un vācu spilgtākais mežradznieks Kristofs Ess. 

Koncerta programmā skanēs visu laiku populārākais vijolrepertuāra skaņdarbs – Maksa Bruha Pirmais vijolkoncerts. Izcilais 19. gs. vācu vijolnieks Jozefs Joahims savulaik ir teicis: „Vāciešiem ir četri vijoļkoncerti. Izcilākais, vispaģērošākais ir Bēthovenam. Ar to nopietnībā var mēroties Brāmsa vijolkoncerts. Visbagātīgāko, visvaldzinošāko radījis Makss Bruhs, pēdējais pieder Mendelsonam.” Vijoles solo izpildīs Latvijas Lielās mūzikas balvas ieguvēja, prestižā Vindzoras Starptautiskā stīgu konkursa laureāte un viena no daudzsološākajām savas paaudzes jaunajām mūziķēm – Elīna Bukša. Profesionālais žurnāls The Strad par Elīnas spēli raksta, ka tai piemīt “spēja uzburt fantāziju un stāstīt” un ir “ļoti pārliecinoša tehniskā veiklība un individualitāte”.

Klausītājiem būs iespēja dzirdēt arī Riharda Štrausa Otrā pasaules kara kulminācijas laikā sarakstīto Otro koncertu mežragam, kuru no pirmā šķir tieši 60 gadi. Solo partiju šajā koncertā izpildīs viens no labākajiem 30-gadnieku paaudzes mežradzniekiem Vācijā, Bambergas Simfoniskā orķestra pirmais mežrags Kristofs Ess. „Domāju, ka katrā zvaigžņu festivālā vajadzētu iekļaut kādu no spilgtiem pūtējiem. Šis ir tas gadījums – viens no manas paaudzes šobrīd Eiropas labākajiem mežradzniekiem, Vācijas noteikti. Kristofs Ess ir prestižā Vācijas ARD konkursa laureāts – ja esi Eiropā tādu uzvarējis, tad esi nr.1. Arī Gunārs Upatnieks ir uzvarējis šo konkursu. Savukārt Bambergas orķestris ir ierindojams pie elites orķestriem, un Kristofs ir viens no šī orķestra solistiem – pirmais mežrags. Katrā ziņā es viņu šeit ļoti gaidu. Domāju, ka arī mūsu mūziķiem būs interesanti,” saka festivāla mākslinieciskais vadītājs Atvars Lakstīgala.

Festivāla noslēgums izskanēs uz īpaši burvīgas nots – afroamerikāņu un indiāņu mūzikas valdzinošajās noskaņās ar skaisto Antonīna Dvoržāka 9.simfoniju “No Jaunās pasaules”. Orķestra koncerttūres laikā Indijā pagājušā gada janvārī šis skaņdarbs tika uzņemts ar stāvovācijām. „Vēl nebijām nospēlējuši pēdējo akordu, kad publika jau bija pielēkusi kājās,” atceras orķestra galvenais diriģents Atvars Lakstīgala.

Jaunumi