Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

Sadarbībā ar WERGO ieskaņos Vaska koncertu

Maijā koncertzālē „Lielais dzintars” Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā strādās pie Maijā koncertzālē „Lielais dzintars” Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā strādās pie Pētera Vaska Koncerta flautai un orķestrim ieraksta, ko CD formātā ierakstu nams WERGO plāno izdot šā gada rudenī.

Pirmatskaņojumu Pētera Vaska jau 2008.gadā darinātais Koncerts flautai un orķestrim piedzīvoja 2009.gadā Ķelnes Radio orķestra izpildījumā Ķelnes Filharmonijā. Flautas solo toreiz izpildīja orķestra galvenais flautists Mihaels Fausts,kam komponists šo koncertu ir veltījis. Kā tas raksturīgi Pētera Vaska daiļradei, arī šī skaņdarba pamattēmas ir etniski motīvi un daba. Dziedoša pirmā un trešā daļa ierāmē otro daļu – aktīvu, virtuozu burlesku. 2010.gadā Flautas koncerts skanēja arī Rīgā, kur kopā ar izcilo vācu flautistu to atskaņoja Liepājas Simfoniskais orķestris Normunda Vaiča vadībā.

Kā, stāstot par gaidāmo ierakstu, atzīst flautiste Dita Krenberga: „Pētera Vaska Flautas koncerts ir vissarežģītākais no komponista opusiem flautai. Muzikālais materiāls ir dziļš un piesātināts .Tas prasa no mūziķa milzīgu garīgu un fizisku pašatdevi. Man ieraksts ar Liepājas Simfonisko orķestri ir liels izaicinājums un atbildība. Ar prieku gaidu tikšanos ar mūziķiem un diriģentu Atvaru Lakstīgalu.”

„Rakstot mūziku, katrā skaņdarbā cenšos ielikt savas mīlestības maksimumu, pašu svarīgāko, ko vēlos pavēstīt. Flautas koncerts ir stāsts par cilvēkiem, savstarpējo mīlestību. To visu varēsiet saklausīt koncerta pirmajā un pēdējā daļā, savukārt otrajā daļā, ko esmu nosaucis par Quasi una burlesca un kurā flautai paveras plašas tehniskas iespējas, ietverts pietiekoši daudz ironijas, sarkasma, traģikomēdijas. Pēc šīs diezgan melnās mūzikas atskanēs galvenais vēstījums – Cantabile dziedājums un slavinājums Dieva skaistajai pasaulei, slavas dziesma Mīlestībai," savulaik par savu Flautas koncertu stāstījis Pēteris Vasks.

Diskā, ko ierakstu nams WERGO plāno izdot rudenī, tiks iekļauta arī Pētera Vaska 2005.gadā tapusī Trešā simfonija, ko koncertzālē „Lielais dzintars” Liepājas Simfoniskais orķestris ierakstīja jau šā gada februārī. Simfonija komponēta pēc Tamperes Simfoniskā orķestra lūguma un pirmatskaņota tajā pašā gadā Tamperē. Latvijas pirmatskaņojumu tā piedzīvoja 2006.gadā Rīgas Festivāla orķestra un diriģenta Normunda Šnē izpildījumā.

Diska prezentācija Latvijā tiek plānota 21.oktobrī, kad koncertzālē „Lielais dzintars” ar Liepājas Simfoniskā orķestra piedalīšanos notiks Pētera Vaska jubilejas koncerts.

Tas būs jau otrais CD ieraksts, kas Liepājas Simfoniskajam orķestrim būs tapis sadarbībā ar ierakstu namu WERGO. Pirmais bija 2015.gadā izdotais „Pēteris Vasks Sala / Musica appassionata / Credo”, kas ar labiem panākumiem tiek tirgots ne vien Latvijā, bet arī Vācijā, Lielbritānijā, Austrijā, Šveicē, Francijā, Ungārijā, Itālijā,kā arī Japānā un ASV.

Jaunumi