Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

LSO romantiskā programmā ar Normundu Šnē

4.novembrī plkst.19 koncertzālē “Lielais dzintars” Liepājas Simfoniskā orķestra priekšā stāsies kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” mākslinieciskais vadītājs, kaismīgs jaunās mūzikas interprets, bet sirdī īstens rokmūziķis Normunds Šnē, šoreiz piedāvājot sev neierastāku – romantiskās mūzikas programmu.

Diriģents, obojists, mūzikas ierakstu producents un skaņu režisors NORMUNDS ŠNĒ ir viens no tiem Latvijas mūziķiem, kas neatlaidīgi rosina jaunu darbu tapšanu un visjaunākās mūzikas atskaņošanu. Visi viņa radītie orķestri – gan Rīgas festivāla orķestris, gan Sinfonietta Rīga priekštecis – “Rīgas kamermūziķi” – allaž iestudējuši un atskaņojuši tieši 20. un 21.gadsimta partitūras, īpašu uzmanību veltot izcilākajiem meistardarbiem un jauniem opusiem. Normunds Šnē bijis Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra diriģents, regulāri viesdiriģenta statusā sadarbojies ar Liepājas Simfoniskā orķestri, kā arī stājies pie Latvijas Nacionālās operas orķestra pults. Viņš sadarbojies ar vairākiem pasaulē pazīstamiem solistiem: pianistiem Pīteru Donahjū un Kristianu Bezeidenhautu, vijolniekiem Tatjanu Grindenko, Gidonu Krēmeru, Alīnu Pogostkinu, Vadimu Gluzmanu, Baibu Skridi un Izabellu Faustu, čellistiem Natāliju Gūtmani, Mstislavu Rostorpoviču, Dāvidu Geringu un Trulsu Merku, trombonistu Kristianu Lindbergu, sitaminstrumentālistiem Pīteru Erskinu un Evelīnu Gleniju, džeza mūziķi Džo Zavinulu un citiem. Kopā ar vairākiem Latvijas vadošajiem mūziķiem 2003.gadā Normunds Šnē dibinājis jaunās mūzikas festivālu “Arēna”.
Ļoti liels posms Normunda Šnē dzīvē saistīts ar rokmūziku – spēlējis oboju un ģitāru, kā arī bijis skaņu režisors roka, instrumentālās, alternatīvās mūzikas grupās “Salve”, “Sīpoli”, “Pērkons” un “Marana”, arī toreiz bijis skaņu režisors un dažādu žanru CD ierakstu producents.

4.novembra koncertā Normunda Šnē vadībā Liepājas Simfoniskais orķestris atskaņos Johannesa Brāmsa Koncertu vijolei, čellam un orķestrim un Žana Sibēliusa Pirmo simfoniju. Pirmajā no skaņdarbiem uz skatuves kāps arī divi visnotaļ ievērojami solisti – viena no izcilākajām latviešu čellistēm – MARTA SUDRABA, kas mitinās Vīnē un regulāri muzicē Vīnes filharmoniķu un Vīnes Valsts operas orķestra sastāvā, un vijolnieks GEORGS SARKISJANS – Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra pirmā vijole. Martas Sudrabai šis ir zīmīgs skaņdarbs; kā viņa pati stāsta: “Manā dzīvē šim darbam ir ļoti liela nozīme, jo man bija tas gods Telavivā to atskaņot un ierakstīt kopā ar Gidonu Krēmeru un Telavivas simfonisko orķestri Džuzepes Sinopoli vadībā.” Arī Georgs Sarkisjans ar nepacietību gaida šo koncertu, sakot: “Savā ziņā tas būs notikums manā dzīvē. Atskaņojot šo dubultkoncertu iegūšu savā repertuārā pēdējo no Brāmsa skaņdarbiem vijolei, ko vēl neesmu iepazinis. Man ir paveicies studiju laikā atskaņot visus Brāmsa kamermūzikas skaņdarbus ar vijoli sastāvā, turklāt sadarbībā ar tādiem lieliskiem mūziķiem, kā Jirgens Kusmauls, Ida Bīlere, Orens Ševlins, Nikolauss Trībs.”

Dubultkoncerts bija Johannesa Brāmsa pēdējais skaņdarbs orķestrim, rakstīts 1887.gadā kā samierināšanās žests senam komponista draugam – ievērojamajam vijolniekam Jozefam Joahimam, ar kuru personisku iemeslu dēļ draudzīgās attiecības bija pajukušas. Šis ir Brāmsa vēlīnā stila paraugs, kur melanholija mijas ar brāzmainu nemieru. Tas ir tehniski un muzikāli tiešām sarežģīts skaņdarbs – vienmēr izaicinājums, jo pieprasa divu vienlīdz izcilu solistu dalību.

Savukārt Žana Sibēliusa vien desmit gadus vēlāk – 1899.gadā radītā Pirmā simfonija ir komponista daiļrades sākumposma darbs. Sibēliuss ar ievērības cienīgu meistarību to rakstījis 33 gadu vecumā, jau tobrīd nostājoties līdzās lielajiem Vakareiropas meistariem.

Biļetes uz Liepājas Simfoniskā orķestra rīkotajiem koncertiem pieejamas visās „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv.

Koncertu "Brāmss un Sibēliuss" Liepājas Simfoniskais orķestris piedāvā sadarbībā ar koncertzāli “Lielais dzintars”.

Jaunumi