Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

Kēlers un Šeila Arnolda uz Lielā dzintara skatuves

12.martā plkst.18 Liepājas koncertzāles „Lielais dzintars” Lielajā zālē kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri uz 24. Liepājas Starptautiskā zvaigžņu festivāla skatuves kāps diriģēšanas profesors no Vācijas Lucs Kēlers un indiešu pianiste Šeila Arnolda. 

Pianisma tradīcijas festivālā turpinās indiešu izcelsmes pianiste no Vācijas Šeila Arnolda, kas kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un Latvijā jau labi zināmo diriģēšanas profesoru – vācieti Lucu Kēleru atskaņos Roberta Šūmaņa vienīgo pabeigto no vairākiem iesāktajiem klavierkoncertiem – romantisko Koncertu klavierēm un orķestrim laminorā.

Interesanti, ka klavierspēli Šeila Arnolda ir studējusi pie diriģenta Luca Kēlera sievas pianistes Heidijas Kēleres, un savulaik tieši Lucs Kēlers ir palīdzējis veidot viņas karjeru. „Viņi vairākus gadus nav tikušies. Tā būs interesanta atkalsastapšanās,” stāsta festivāla mākslinieciskais vadītājs Atvars Lakstīgala.

Šeila Arnolda pieder tai pianistu paaudzei, kas vienlīdz labi jūtas gan pie mūsdienu koncertflīģeļa, gan pie krietni senāku laiku klavierēm. Viņas repertuārā ietilpst mūzika sākot no 18.gs. sākuma līdz pat laikmetīgās mūzikas pasaules pirmatskaņojumiem. Starptautiskā prese Šeilu Arnoldu ir slavējusi kā neparasti daudzpusīgu mūziķi. Vācu mediji viņas spēli raksturo šādi: “Brīnumaina skaņas burvība un krāsainība reizē ar meistarīgu spēles tehniku.”

Vācijā uzaugusī indiešu pianiste savu karjeru ir sākusi ar izciliem panākumiem starptautiskos konkursos, stipendijām un apbalvojumiem, kam sekoja regulāra parādīšanās uz starptautiskās mūzikas skatuves. Pianiste ir spēlējusi daudzās lielākajās Eiropas koncertzālēs, sadarbojusies ar labi zināmiem orķestriem, viņu koncertēt ir aicinājuši slaveni Eiropas un arī Amerikas mūzikas festivāli. Kritiķi un klausītāji visā pasaulē vienmēr ir gavilējuši par Šeilas Arnoldas Mocarta skaņdarbu izpildījumiem, savukārt 2010.gadā izdotais CD ar Brāmsa un Šūmaņa darbiem tika iekļauts franču klasiskās mūzikas žurnāla Classica izlasē. Šeila Arnolda ir piedalījusies arī Pētera Vaska agrīnā studiju darba „Aria e danza” flautai un klavierēm 2014.gada ierakstā kopā ar citiem izciliem mūziķiem.

12.marta koncerts iesāksies ar Šūmaņa dramatisku dzejoli trīs daļās – uvertīru „Manfrēds”, kas balstīta Lorda Bairona dzejas rindās. Mūzikas vēsturnieks Pēters Ostvalds savulaik rakstījis, ka šo uvertīru Šūmanis radījis laikā, kad cietis no „iekšējām balsīm”, jeb dzirdes halucinācijām. Koncerta noslēgumā savukārt skanēs Johannesa Brāmsa Pirmā simfonija, pie kā radīšanas komponists esot pavadījis divdesmit vienu gadu.

Pie Liepājas Simfoniskā orķestra diriģenta pults pirmo reizi Liepājas koncertzālē „Lielais dzintars” stāsies orķestra galvenais viesdiriģents Lucs Kēlers. Par izcilo diriģentu, šobrīd Berlīnes Mākslu universitātes profesoru un Latvijas Mūzikas akadēmijas goda profesoru The Miami Herald rakstījis: "Kēlers ir iztēles bagāts, jūtīgs, izzinošs mūziķis. Mūzikai, ko viņš diriģē, piemīt apbrīnojama plastika frāzējumā un ievērojama uzmanība pret visniecīgākajām izmaiņām tonālajā vai dinamikas gradācijā. Tas ir Mūziķis!" Savukārt specializētais izdevums Das Orchester norāda, ka Vāgnera opermūzikas simfonisko fragmentu atskaņojumā Lucs Kēlers atgādina leģendāro Vilhelmu Furtvengleru.

Jaunumi