Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

Kalniņa jubilejā trīs pasaules pirmatskaņojumi

Ar trīs koncertiem Liepājā, Cēsīs un Rēzeknē Liepājas Simfoniskais orķestris janvāra beigās atzīmēs Imanta Kalniņa 75 gadu jubileju. Pasaules pirmatskaņojumus piedzīvos leģendārā latviešu komponista trīs skaņdarbi.

Imanta Kalniņa lielās jubilejas gada pašā sākumā izskanēs trīs sengaidīti komponista jaundarbi – Liepājas Simfoniskais orķestris, kam ir ilga vēsture, atskaņojot un ierakstot Kalniņa darbus, šoreiz diriģenta Māra Sirmā vadībā atskaņos Septīto simfoniju, simfonisko miniatūru „Santakrusa” un Koncertu obojai un orķestrim, kur obojas solo izpildīs kamerorķestra „Sinfonietta Rīga” un Latvijas Nacionālās operas orķestra pirmā oboja Pēteris Endzelis.

Obojas koncerts tāpat kā Septītā simfonija ir sengaidīti darbi. Simfonijas ieceri autors atklāt nevēlas, jo „pārstāstīt ar vārdiem to, ko vēsta mūzika, ir tas pats, kas mēģināt aprakstīt, kā smaržo puķe”. 2015.gadā Liepājas Simfoniskais orķestris aizsāka Latvijas simtgades simfoniju ciklu, kurā līdz 2021.gadam ir plānots pasūtināt, atskaņot un ierakstīt divpadsmit latviešu komponistu simfonijas. 2015.gada rudenī tika pirmatskaņota Riharda Dubras Otrā simfonija, nākošā ir Kalniņa Septītā simfonija. Starp citu, no Sestās to šķir piecpadsmit gadi.

Vaicāts, kādēļ tapis koncerts ar obojas solo, Imants Kalniņš atzīst, ka obojas tembrs ir īpašs: “Tam ir noslēpumains, orientāls valdzinājums un tas nav salīdzināms ne ar vienu citu pūšaminstrumentu. Taisnības labad tomēr būtu jāsaka, ka neatkārtojams un ne ar ko nesalīdzināms ir jebkurš klasiskais mūzikas instruments. Es izvēlējos uzrakstīt šim instrumentam koncertu tādēļ, ka oboju spēlē arī mans dēls Marts Kristiāns”.

Īpaši šiem koncertiem tapusi miniatūra stīginstrumentu orķestrim “Santakrusa”, kuras galvenā tēma skanēja 2007. gadā Latvijas Nacionālajā teātrī iestudētajā Maksa Friša lugā “Santakrusa”.

Koncertu Cēsīs tiešraidē varēs klausīties arī Latvijas Radio 3 „Klasika”.

Sīkāka informācija par koncertiem:
„Mūžam jaunais” 29.janvārī plkst.19:00 Liepājā, koncertzālē „Lielais dzintars”, koncertu organizē Liepājas Simfoniskais orķestris;
„Imants Kalniņš. Jubilejas koncerts” 30.janvārī plkst.19:00 Cēsīs, Vidzemes koncertzālē „Cēsis”, koncertu organizē Vidzemes koncertzāle „Cēsis”;
„Mūžam jaunais Imants Kalniņš” 31.janvārī plkst.16:00 Rēzeknē, Latgales vēstniecībā „Gors”, koncertu organizē SIA „Austrumlatvijas koncertzāle”.

Jaunumi