Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

Imantam Kalniņam – 75

26. maijā 75. jubileju svin izcilais latviešu komponists Imants Kalniņš. Viņa dziesmas jau kļuvušas par vairāku paaudžu himnām, kas vienlīdz emocionāli skan gan Dziesmusvētkos un lielākajās koncertzālēs, gan skolu izlaidumos un mazpilsētu kultūras namos.

Vienlīdz aktīvi Imants Kalniņš darbojies gan rokmūzikā, gan akadēmiskajā mūzikā. Turklāt viņa komponista rokraksts vienlīdz labi atpazīstams gan klausoties viņa rakstīto akadēmisko mūziku, gan populāro un rokmūziku. Viņa radošajā mantojumā ir sešas simfonijas, vairākas operas, tai skaitā pirmā rokopera PSRS "Ei, jūs tur!", trīs oratorijas, piecas kantātes, ap 60 koru dziesmas, filmu un teātra mūziku. Imanta Kalniņa Ceturtā simfonija iekļauta Latvijas Kultūras kanonā. Viņš ir Latvijas Komponistu savienības biedrs kopš 1966. gada.

Savukārt tautas mīlestību Imants Kalniņš iemantojis ar populāro mūziku – viņa dziesmas pamatā veido grupu "Menuets", "Turaidas Roze" un "Autobuss debesīs" repertuāru. Dziesma "Pilsētā, kurā piedzimst vējš" kļuvusi par Liepājas oficiālo himnu.

75. jubilejas gadu komponists Imants Kalniņš uzsācis savas mūzikas kolektīviem dāvājot vairākas jaunas dziesmas, tostarp vairāki skaņdarbi īpaši komponēti viņa dēla Marta Kristiana Kalniņa grupai "Autobuss debesīs". Jau pie klausītājiem nonākusi dziesma "Es vēl turu tavas rokas", kas ir pilnīgi jauns komponista veikums ar Broņislavas Martuževas dzeju.

1998. gadā Kalniņš apbalvots ar III šķiras Triju Zvaigžņu ordeni un 1991. gada barikāžu dalībnieku piemiņas zīmi.

28.maijā divos koncertos komponists tikās ar saviem uzticamajiem klausītājiem koncertzālē "Lielais dzintars", kur skanēja publikas iemīļotās dziesmas un vairāki pirmatskaņojumi. Kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un Kasparu Ādamsonu pie diriģenta pults koncertēja arī jubilāra dēla Marta Kristiana Kalniņa grupas "Autobuss debesīs" mūziķi un, protams, leģendārā "Turaidas roze". Bet Imants Kalniņš sanākušajiem pateicās par viņam veltītajiem uzmanības apliecinājumiem. Tā kā nu jau ilgāku laiku komponists dzīvo Liepājā, ko viņš kādā no jubilejai veltītajām intervijām nosaucis par "labāko vietu uz zemes, kur būt", šis patiesi dēvējams par mājas koncertu ar saviem tuvākajiem dzīvē un mūzikā, tāpēc gaisotne tajā bija ļoti sirsnīga.

Jaunumi