Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / eksprezidents Raimonds Vējonis /

135. sezonas noslēgums Liepājā un Rundālē

Ar diviem koncertiem – 20. maijā plkst. 19 koncertzālē „Lielais dzintars” un 21. maijā plkst. 17 Rundāles pilī kopā ar pianistu Vestardu Šimku Liepājas Simfoniskais orķestris noslēgs savu 135. ziemas koncertsezonu. 

Orķestra sezonas noslēgumā, 20.maijā koncertzālē „Lielais dzintars” pirmatskaņojumu piedzīvos Devītais Liepājas koncerts, ko radījis komponists Juris Karlsons. „Pirms neilga laika astronomi ar lielā Habla teleskopa palīdzību atklāja tālu planētu, kas ļoti līdzīga Zemei. Tā ir tikpat skaista – ar okeānu, atmosfēru, varbūt pat ar dzīvības formām. To nosauca par Gliese 581,” stāsta komponists. Vien 20 minūšu garais, virtuozais Jura Karlsona Devītais Liepājas koncerts orķestrim “Gliese 581” stāsta par ekoloģiju – par saudzējošu attieksmi pret mūsu planētas Zeme dabu, par dvēseles ekoloģiju, par saprāta un mīlestības nozīmi, par mūsu visu nākotni. Komponists to radījis kā brīdinājumu, kā apliecinājumu. Skaņdarba nosaukums atvasināts no jaunatklātās planētas Gliese 581 nosaukuma, savukārt darba intonatīvās uzbūves formula ir kvinta, oktāva, prīma – cipari, kas apzīmē planētu Gliese 581.

Koncerta sākumā skanēs arī Johannesa Brāmsa „Variācijas par Haidna tēmu”: „Tēmu, kas tiek variēta, komponists ņēma no opusa, par kura autoru Brāmsa dzīves laikā tika uzskatīts Jozefs Haidns. Tas ir “Svētā Antonija korālis”, un tikai daudz vēlāk noskaidrojās, ka autors laikam tomēr nav vis Haidns, bet kāds cits, varbūt Plejēls, varbūt arī nē. (...) Galu galā nav tik svarīgi, kas ir korāļa autors, svarīgi, ka Brāmsam padevušās lieliskas variācijas, kas apliecina viņa simpātijas pret visu klasisko, skaidro, precīzo un skaisto,” savulaik teicis muzikologs Orests Silabriedis.

Koncerta otrajā daļā kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri uz skatuves kāps arī pianists Vestards Šimkus, lai atskaņotu Brāmsa Pirmo klavierkoncertu – ļoti nopietnu, savā skanējumā episku un saturiski piepildītu skaņdarbu. Komponists to radījis, būdams vēl ļoti jauns un neskopodamies ne ar vērienu, ne ar klavieru faktūras sarežģītākajiem paņēmieniem. Līdz ar to jauneklīgā un vētraini romantiskā aizrautība šeit vispilnīgāk apvienojas ar klasicistiski konceptuālu satura dziļumu. Šis klavierkoncerts ir īsts izaicinājums ne vien jebkuram pianistam, bet arī orķestrim, kam jāatrod pareizais līdzsvars starp liriku, kaisli un struktūru.

„Pirmām kārtām šī ir vēsturiska sezona, es pat neteiktu – jauna lapaspuse orķestra vēsturē, bet vispār jauna grāmata. Pirmo reizi orķestrim ir sava koncertzāle – savas mājas,” Liepājas Simfoniskā orķestra 135.koncertsezonu vērtē orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Atvars Lakstīgala, „Man personīgi bija liels izaicinājums veidot un vadīt visus šos koncertus. Ar rezultātu esmu gandarīts, bet ar to vien nepietiek, nekas neapstājas – prasības pret mums ir tikai augušas, koncertzāles sakarā šobrīd mums pievērš arvien lielāku uzmanību, un turpmāk mūs sagaida vēl grūtāks uzdevums sevi parādīt. Jebkurā gadījumā šis ir bijis pietiekami liels izaicinājums orķestrim – jauna zāle, jauns skanējums, daudzie pirmatskaņoumi. Esam darījuši maksimāli labāko, mums ir bijusi ļoti veiksmīga sezona.”

LSO ziemas koncertsezonai sekos festivāls „Liepājas vasara”, kas ar 8 dažādiem koncertiem Liepājā norisināsies no 1.jūlija līdz 26.augustam, kā arī koncerti Rundālē un Dzintaros.

Koncertā 21. maijā Rundāles pils Baltajā zālē no Liepājas Simfoniskā orķestra sezonas noslēguma koncertprogrammas skanēs Johannesa Brāmsa kompozīcijas un šis koncerts turpinās orķestra veidoto ciklu „Liepājas skaņas Rundāles pilī”, kam sekos vēl divi koncerti – 11.jūnijā un 20.augustā. Vairāk koncertirundale.lv.

Koncerts Liepājā tapis sadarbībā ar koncertzāli „Lielais dzintars”. Biļetes uz koncertiem pieejamas „Biļešu paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv.

Jaunumi