Šopēns. Klavierkoncerti | VSIA LIEPĀJAS SIMFONISKAIS ORĶESTRIS

Šopēns. Klavierkoncerti

Pirkt biļeti

01.02.2025    18.00
Koncertzāle LIELAIS DZINTARS, lielā zāle

Piedalās:
Kaspars UINSKS (klavieres)

Liepājas Simfoniskais orķestris
Diriģents Atvars LAKSTĪGLA

Programmā:
Frideriks ŠOPĒNS (1810-1849)

I daļa

Pirmais koncerts klavierēm un orķestrim (1830)
     I.   Allegro maestoso
     II.  Romanze — Larghetto
     III. Rondo — Vivace

II daļa

Otrais koncerts klavierēm un orķestrim (1829)
     I.   Maestoso
     II.  Larghetto
     III. Allegro vivace

Liepājas Simfoniskais orķestris saviem klausītājiem piedāvā retu iespēju – vienā vakarā dzirdēt abus poētiskā klaviermūzikas ģēnija Friderika Šopēna klavierkoncertus.

Pie klavierēm šajā vakarā redzēsim starptautiski atzīto lietuviešu pianistu Kasparu Uinsku, kuru kritiķi slavē par virtuozitāti un romantisko klavierspēles manieri. Uinska repertuārs aptver plašu komponistu loku, sākot no Johana Sebastiana Baha līdz 20. gadsimtam, taču viņa programmās dominē romantisma laikmeta komponisti.

Vieni no skaistākajiem romantisma laikmeta skaņdarbiem savā žanrā ir abi Friderika Šopēna koncerti klavierēm un orķestrim.

Frideriks Šopēns (1810-1849) bija jaunā romantiskā stila pārstāvis, viens no visu laiku ievērojamākajiem poļu mūziķiem un viens no pasaules ievērojamākajiem klaviermūzikas autoriem un atskaņotājiem.

Viņa kompozīcijas ir ne tikai skaistas un emocionālas, bet arī tehniski izaicinošas, tādēļ tās joprojām populāras gan profesionāļu, gan klausītāju vidū.

1812. gadā Friderika Šopēna ģimene pārcēlās uz Varšavu, un jau dažus gadus vēlāk viņš sāka apgūt klavierspēli mātes vadībā.  Zēns strauji attīstījās kā pianists un 1818. gada  februārī, astoņu gadu vecumā, pirmoreiz uzstājās plašākas publikas priekšā. Tālāk sekoja daudz lielāku un mazāku koncertu – galvenokārt draugu un paziņu aprindās, kur priekšnesumi tika salīdzināti ar Volfganga Amadeja Mocarta sniegumu.

Iedomājieties jaunu, enerģisku pianistu, kurš savā dzimtajā Varšavā uzstājas ar savu jaunāko skaņdarbu. Šis ir Frideriks Šopēns 1830. gadā, kad viņš pirmatskaņoja savu Pirmo klavierkoncertu.

Šopēna Pirmais klavierkoncerts ir kā ceļojums cauri dažādām noskaņām un emocijām. No episkā un varonīgā sākuma līdz liriskajam un poētiskajam vidusdaļai un atkal atpakaļ uz enerģisko un dzīvespriecīgo finālu.

Interesanti, ka lai gan šis ir “Pirmais” klavierkoncerts, patiesībā Šopēns to sacerēja pēc sava Otrā klavierkoncerta. Iemesls šai apmaiņai ir vienkāršs – Šopēns nebija apmierināts ar sava pirmā koncerta orķestrāciju un nolēma to pārstrādāt.

Šopēna Pirmais klavierkoncerts skaists un emocionāls, un arī tehniski izaicinošs. Tas prasa no pianista meistarību un virtuozitāti, kā arī spēju izdzīvoties katrā notī un nodot klausītājiem savas emocijas.

Skaņdarba pirmatskaņojums notika 1830. gada 12. oktobrī, un tas izvērtās par “milzīgu veiksmi…” Koncertu noklausījās aptuveni 700 cilvēku. Septiņas nedēļas vēlāk, Parīzē, jau pēc politiskajiem nemieriem Polijā, Šopēns pirmo reizi šo skaņdarbu atskaņoja Francijā, Plejēla zālē. Arī šoreiz tas tika uzņemts labi, un nākamajā dienā Fransuā-Žozefs Fetī “La Revue musicale” rakstīja, ka “Šajās melodijās ir gars, šajos fragmentos ir fantāzija, un visur ir oriģinalitāte.”

Savukārt Roberts Šūmanis, 1836. gadā “Neue Zeitschrift für Musik” recenzēja Šopēna koncertus, un norādīja, ka “Šopēns ar šiem skaņdarbiem koncertzālē ievieš Bēthovena garu”.

Šopēna Otrais klavierkoncerts tapis 1829. gada rudenī.

Darbs sastāv no trim daļām, kas ir tipiskas tā laika instrumentālajiem koncertiem. Tiek uzskatīts, ka otro daļu – noktirnes formā rakstīto Larghetto – iedvesmojusi Šopēna jūsmošana par poļu soprānu Konstanciju Gladkovsku. Virtuozais fināls rakstīts rondo formā, un klavierēm pēdējās daļas tiek uzskatītas par ārkārtīgi tehniski sarežģītām.

Šopēna dzīslās plūda visīstākais romantiskais gars, unikāls un brīnišķīgs. Ne simfonija, ne opera, ne citi žanri nekārdināja cilvēku, kura enerģija bija veltīta tikai un vienīgi jaunas poēzijas, izteiksmīguma un tehnikas pasaules radīšanai klavierspēlē.

Klavierkoncerti bija karjeras nepieciešamība, jo no jauna pianista-komponista tika sagaidīts, ka viņš publikai piedāvās šādas vizītkartes.

Pēc Šopēna debijas Parīzē kritiķis Fransuā-Žozefs Fetī rakstīja:

“Šeit ir jauns cilvēks, kurš, pakļaujoties savām dabiskajām tieksmēm un neņemot paraugu, ir atradis, ja ne veidu, kā pilnībā atdzīvināt klaviermūziku, tad vismaz daļu no tā, kas tik ilgi ir veltīgi meklēts, tas ir, oriģinālu ideju pārpilnību, kas nekur citur nav atrodamas. Tas nenozīmē, ka Šopēns būtu apveltīts ar Bēthovena spēku, vai ka viņa mūzikā atrodama tā koncepcijas vitalitāte, kas ir tik ievērojama šajā dižajā cilvēkā. Bēthovens ir komponējis mūziku klavierēm, bet es šeit runāju par mūziku pianistiem, un šajā jomā es Šopēna iedvesmā atrodu norādes par formas maiņu, kas nākotnē varētu būtiski ietekmēt šo mākslas nozari.”

Kaspars Uinsks ir starptautiski atzīts pianists, kuru kritiķi slavē par virtuozitāti un romantisko klavierspēles manieri. Uinsks uzstājies pasaules nozīmīgākajās koncertzālēs – Kārnegija zālē Ņujorkā, Berlīnes Filharmonijā, Vigmora zālē Londonā un citās.

Uinska repertuārs aptver plašu komponistu loku, sākot no Johana Sebastiana Baha līdz 20. gadsimtam, taču viņa programmās dominē romantisma laikmeta komponisti.

Uinsks aktīvi māca studentus arī meistarklasēs, ko organizē Nacionālā M. K. Čurļona mākslas skola un Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmija. Līdzās savai koncertkarjerai pianists piedalās izglītojošās programmās, popularizējot klasisko mūziku jauniešu vidū.

Kaspars Uinsks ir dzimis Lietuvā, un klavierspēli sāka apgūt sešu gadu vecumā. Studējis Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā, kur absolvēja doktorantūras studijas, Friderika Šopēna Mūzikas universitātē Varšavā, Polijā, un Džuljārda skolā Ņujorkā, saņemot arī Vladimira Horovica stipendiju.

 

Koncertu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Liepājas pilsēta.

INFORMĀCIJA APMEKLĒTĀJIEM:

Atlaides:
Skolēniem, studentiem, invalīdiem, pensionāriem – 3 eiro
3+ ģimenes kartes īpašniekiem - 30%
Skolotājiem, pasniedzējiem un medicīnas darbiniekiem - 20%

Grupām (10 un vairāk apmeklētājiem) – 20%
Pērkot grupu biļetes internetā, lūdzam rakstīt uz e-pastu sales@lso.lv.

Apmeklējot koncertu, apmeklētājam ir jāuzrāda tiesības uz atlaidi apliecinošs dokuments.

Noderīgi:
Koncerts pieejams cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, jo tā laikā tiks aktivizēta indukcijas cilpas funkcija. Ņemot vērā cilvēku ar dzirdes traucējumiem izteikto pieredzi, izmēģinot šo sistēmu, vislabākā klausīšanās pieredze iespējama sēdvietās partera centra zonā no 5. līdz 12. rindai – no 6. līdz 28. vietai.

Pirkt biļeti