Piedalās:
Līga BALTĀBOLA (vijole)
Liepājas Simfoniskais orķestris
Diriģents Normunds ŠNĒ
Programmā:
Fēlikss MENDELSONS (1809-1847) Uvertīra “Hebridas”
Makss BRUHS (1838-1920) “Skotu fantāzija” vijolei ar orķestri un arfu, brīvi izmantojot skotu tautas melodijas
Mikolajs Konstantīns ČURĻONIS (1875-1911) Simfoniska poēma “Mežs”
Francis LISTS (1811-1886) Simfoniska poēma “Prelīdes”
Liepājas Simfoniskais orķestris vienā koncertā klausītājiem piedāvās spilgtāko romantisma laikmeta komponistu simfoniskās fantāzijas un poēmas, ko caurvīs dabas ainavu tēlojumi un filozofiskas pārdomas par cilvēka emocionālo pasauli.
Maksa Bruha “Skotu fantāzija” ir viens no spožākajiem vijoles repertuāra stūrakmeņiem, un tā liriskās, melanholiskās un varonīgās intonācijas koncertā izspēlēs Liepājas Simfoniskā orķestra koncertmeistare Līga Baltābola.
1880. gadā sarakstītā fantāzija vijolei piešķir centrālo lomu, virtuozam instrumentam apvienojoties ar orķestra un arfas siltajiem un melodiskajiem toņiem. Bruhs brīvi izmanto dažādas autentiskas skotu tautas melodijas, piešķirot tām simfonisku krāšņumu un emocionālu intensitāti. Katras daļas pamatā ir atšķirīgas skotu melodijas, kurās dzirdami gan valdzinoši un melanholiski, gan enerģiski un dinamiski motīvi.
Skotijas ainavu gleznojumiem pievērsies arī vācu agrīnā romantisma komponists Fēlikss Mendelsons uvertīrā “Hebridas”.
Hebridu salas ir gleznainu un vēja neskartu salu arhipelāgs Skotijas rietumos, kas sastāv no vairāk nekā 100 salām, no kurām aptuveni 35 ir apdzīvotas. Šīs salas ir bagātas ne tikai ar dabu un dramatiskajām ainavām, bet arī ar vēsturi un kultūru – to iedzīvotāji gadsimtiem ilgi saglabājuši savu valodu – skotu gēlu valodu – un tradicionālās dzīves vērtības.
Hebridas ir arī neizsmeļams iedvesmas avots māksliniekiem un rakstniekiem, tajā skaitā arī Fēliksam Mendelsonam, kura uvertīra “Hebridas” atspoguļo salu savdabīgo un noslēpumaino ainavu.
Dabas tēli un filosofiskas un simboliskas pārdomas par cilvēka iekšējo pasauli turpinās ievērojamā lietuviešu komponista Mikolaja Konstantīna Čurļoņa simfoniskajā poēmā “Mežs”.Čurļonis izveidojis spēcīgu muzikālu ainavu, kurā mežs kļūst par simbolu dzīvības spēkam, noslēpumainībai un neizdibināmajai dabas varenībai.
Kompozīcija ir noskaņu pārpilna – sākot ar noslēpumainiem, maigiem koka pūšaminstrumentu tembriem un stīgu mistisko viļņošanos, līdz pat augošai intensitātei. Šī poētiskā un dziļi emocionālā simfoniskā poēma ir arī paraugs Čurļoņa mākslinieciskajai pasaules uztverei, kurā daba, mūzika un vizuālā māksla saplūst vienotā veselumā, atklājot viņa filozofisko skatījumu uz dzīves ciklu un cilvēka lomu tajā.
Franča Lista simfoniskā poēma “Prelīdes” ir viens no spilgtākajiem romantisma laikmeta orķestra darbiem un viens no pirmajiem simfoniskās poēmas žanra paraugiem. Darbs ir filozofiskas pārdomas par dzīvi, tās mainīgo dabu un cilvēka attiecībām ar likteni.
Mūzikas plūdums no maigiem un liriskiem toņiem pāriet dramatiskā un triumfējošā kulminācijā, atklājot cilvēku pastāvīgo cīņu ar grūtībām un viņa neatlaidīgo garu.
Bagātīgā orķestrācija un dramatiskie kontrasti atspoguļo Listam raksturīgo dziļo emocionālo rezonansi un dinamisko spriedzi.
Koncertu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Liepājas pilsēta.
INFORMĀCIJA APMEKLĒTĀJIEM:
Atlaides:
Skolēniem, studentiem, invalīdiem, pensionāriem – 3 eiro
3+ ģimenes kartes īpašniekiem - 30%
Skolotājiem, pasniedzējiem un medicīnas darbiniekiem - 20%
Grupām (10 un vairāk apmeklētājiem) – 20%
Pērkot grupu biļetes internetā, lūdzam rakstīt uz e-pastu sales@lso.lv.
Apmeklējot koncertu, apmeklētājam ir jāuzrāda tiesības uz atlaidi apliecinošs dokuments.