Orķestris ir spoža dzintara lāse, kas no Liepājas atmirdz pasaulē. / Valsts prezidents Raimonds Vējonis /

ATVARS LAKSTĪGALA

2010. gada janvārī ar spožu debiju Atvars Lakstīgala uzsāka darbu kā Liepājas Simfoniskā orķestra (LSO) galvenais diriģents. Atvars Lakstīgala muzikālo izglītību ieguvis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kuru absolvējis mežraga spēles (profesors Arvīds Klišāns), pūtēju orķestra diriģēšanas (profesors Jānis Puriņš) un simfoniskā orķestra diriģēšanas (profesors Imants Resnis) specialitātēs. Profesionālo meistarību papildinājis meistarklasēs pie Vasilija Sinaiska, Leonīda Grīna, Nēmes Jervi, Pāvo Jervi, Henrija Šifa un citiem. No 2009. līdz 2011.gadam Atvars Lakstīgala studējis Berlīnes Mākslu Universitātē pie profesora Luca Kēlera.

Laika posmā no 1997. – 2010.gadam Atvars Lakstīgala darbojies kā profesionāls mežradznieks, gan atskaņojot kamermūziku un uzstājoties kā solists, gan spēlējot Latvijas un ārvalstu jauniešu un profesionālajos simfoniskajos orķestros. Diriģents ilgstoši strādājis Latvijas Nacionālajā operā, kur no 2001. līdz 2010. gadam bijis LNO orķestra mežragu grupas koncertmeistara vietnieks.

Pie LSO diriģenta pults Atvars Lakstīgala debitēja 2008. gada martā, pēc regulāras un veiksmīgas sadarbības ar šo simfonisko orķestri kļūstot par tā galveno diriģentu. 2009. gada 16. aprīlī, vadot Džuzepes Verdi operas “Traviata” iestudējumu, Atvars Lakstīgala debitēja pie Latvijas Nacionālās operas orķestra diriģenta pults. Pēc veiksmīgā snieguma viņa 2013. / 2014. gada sezonas repertuārā jau ir vairākas operizrādes, tostarp Džuzepes Verdi “Traviata”, “Masku balle” un “Makbets”, Džakomo Pučīni “Triptihs”un “Toska”, Pētera Čaikovska “Jevgēņijs Oņegins” un arī baleta izrādes – Pētera Čaikovska “Apburtā princese” un “Kamēliju dāma” ar Ferenca Lista mūziku. Līdztekus darbam ar Liepājas Simfonisko orķestri Atvars Lakstīgala diriģējis arī orķestri Berliner Symphoniker, Milli Reasürans Chamber Orchestra un Lietuvas Valsts simfonisko orķestri, uzstājoties Vācijā, Turcijā, Lietuvā un citviet.

Pagājušajā sezonā Atvars kā diriģents piedalījās divos LNO jauniestudējumos – Kristapa Pētersona operā “Mihails un Mihails spēlē šahu”, kas nominēta Lielajai mūzikas balvai 2014, kā arī baletā “Trīs tikšanās” ar Pētera Vaska, Georga Pelēča un Riharda Dubras mūziku.

Tāpat Atvars Lakstīgala pērn diriģējis Bari simfonisko orķestri un Orchestra Sinfonica di Roma Itālijā, Jasara universitātes kamerorķestri Turcijā, bet decembrī, īsi pirms LSO turnejas uz Ķīnu un Indiju, pabijis Brazīlijā, kur diriģējis Sanpaulu simfonisko orķestri.

Jau 13. februārī diriģents otro reizi tiksies ar Ziemeļreinas Vestfālenes orķestri (Vācija), sekos debija pie Tallinas kamerorķestra pults, novembrī kopā ar LSO diriģents uzstāsies koncertzāles „Lielais Dzintars” atklāšanā, savukārt decembrī Atvaru gaida Sergeja Prokofjeva baleta “Pelnrušķīte” iestudējuma muzikālā vadība Skotijas Karaliskajā baletā.

Par sniegumu Liepājas Simfoniskā orķestra koncertos 2010. gadā Atvars Lakstīgala saņēmis Latvijas augstāko apbalvojumu mūzikā – Lielo Mūzikas balvu. Šobrīd Atvars šai balvai nominēts atkārtoti – šoreiz par Ludviga van Bēthovena Trešās simfonijas Mibemolmažorā op. 55 atskaņojumu 2014. gada 25. septembrī Vidzemes koncertzālē “Cēsis” (kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un solisti Ilzi Zariņu).